Apraksts

Nonācis uz planētas Ziema, starpplanētu savienības Ekumēnes sūtnis Dženli Ai sastopas ar citādo: ledus laikmeta pasauli, klusuma kultūru, cilvēkiem, kas sevī apvieno kā sievišķo, tā vīrišķo sākumu. Viņa ceļš ved no karaļnama līdz koncentrācijas nometnei un tālāk – pāri ledājiem divvientulībā; viņa dzīvības glābējs Estravens tiek saukts par nodevēju.
Vai patiesību ir iespējams nosaukt vārdos?
Vai pastāv vispārcilvēciska mīlestība?
Kā skan jautājumi, uz kuriem nav iespējams atbildēt?
Kāda ir sajūta puteņa viducī?
Vai iespējama gaisma bez tumsas?
Ar šiem un daudziem citiem jautājumiem sastopas Dženli, Estravens un lasītājs kopīgā ceļojumā uz brīvību un dziļāku sevis un citādā izpratni.

1969. gadā Ursulas le Gvinas darbs "Tumsas kreisā roka" saņēma Nebula balvu par gada labāko amerikāņu zinātniskās fantastikas romānu, 1970. gadā – arī Hugo balvu. Ja līdz tam zinātniskajā fantastikā dominēja gan vīriešu kārtas autori, gan uz ārieni – piedzīvojumiem, tehnoloģiju, atklājumiem kosmosā – vērsti sižeti un vēstījumi, tad līdz ar Ursulas le Gvinas darbiem zinātniskā fantastika pievēršas cilvēka garīgās pasaules, domu, izjūtu, attiecību pētījumiem. Fantastiskais un tehnoloģiskais kalpo kā fons sarunai par to, kā cilvēks uztver cilvēku, kā pieņemt citādo, kā ieraudzīt sevi ar “svešā” acīm.
"Tumsas kreisā roka" ir stāsts par divu pasauļu, divu kultūru sastapšanos, kuras gaitā arvien no jauna nākas pārvērtēt stereotipus, aizspriedumus un identitātes. Vēstījums atklāj gan bailes no “svešā”, gan prieku par drauga tuvumu, liekot lasītājam domāt par pasakāmo un nepasakāmo, saskarsmes veidiem un iespējām, draudzību un mīlestību.

Iesaki draugiem