Apraksts

Vai pamanījāt - Jāņi vairs nav aiz kalniem! Bet kā tad svinēt šos izdaudzinātos Jāņus? Viens ir zināms visiem - jākurina ugunskurs un jādzied dziesmas! Vēl klīst runas par mistiskām papardēm. Taču tas vēl nebūt nav viss.

Grāmatas "3x9 Jāņi" autore Ērika Māldere piedāvā lasītājiem praktiskus padomus tradicionālu Jāņu svinēšanai 21. gadsimtā. Īstenojot kaut tikai trešo daļu no visiem ieteikumiem, šīs vasaras saulgrieži kļūs par neaizmirstamu piedzīvojumu.
Lai būtu vienkāršāk orientēties daudzajās norisēs, Ērika grāmatu veidojusi hronoloģiski, kā svētku scenāriju:sākot ar ielīgošanu un turpinot ar Zāļu dienu, Jāņu dienu, Jāņu vakaru, Jāņu nakti un Pēcjāņiem. Kā zināms, ja ir labs scenārijs un vienota izpratne par darāmo, izdodas ikviens pasākums. Nu piemēram, tie no jums, kas šogad uzņems līgotājus, tātad kļūs par jāņutēvu un jāņumāti, vai zināt, ar ko sākt gatavošanos svētkiem? Un jūs, kas brauksiet svinēt uz citām mājām, - vai zināt, ka jāņusētā nedrīkst ienākt klusējot, ir jāaplīgo mājinieki - tātad jādzied līgodziesmas.

Līgodziesmas, sauktas par līgotnēm, dziedam vai klausāmies tikai vienu reizi gadā - Jāņu laikā. Tas nozīmē, ka līgotņu vārdi un melodijas mēdz aizmirsties. Tomēr nedziedājuši nepaliksiet, ja uz Jāņiem būsiet paņēmuši līdzi grāmatu "3x9 Jāņi". Grāmatā iekļautas trejdeviņas scenārijam pieskaņotas līgotnes un jautrākās Jāņu rotaļas.

Ak, jūs neprotat notis? Tā nav nekāda bēda! Tāpēc jau šī ir 21. gadsimta Jāņu grāmata un visas melodijas ir atrodamas, noklausāmas un apgūstamas YouTube.com/3x9Jani! Teiksiet, ka pļavā vai pie ugunskura nav datora? "3x9 Jāņi" piedāvā Latvijā unikālu risinājumu Jāņu melodiju apguvei: katrai melodijai grāmatā pievienots QR kods, kas mūsdienīgiem jāņubērniem ļauj atskaņot dziesmas un dziedāt līdzi jebkurā svētku svinēšanas vietā!
Dziesmu ieraksti tapuši Latvijas Radio 1.studijā un tiek izmantoti ar radio laipnu atļauju.

Šie un vēl daudzi citi, vismaz trejdeviņi, ļoti noderīgi padomi kā līgotājiem-iesācējiem, tā īsteniem folkloristiem.

Par autori:
Grāmatā "3x9 Jāņi" iekļauti Ērikas Mālderes (1962) apkopotie padomi Jāņu svinēšanā. Viņa ir arī grāmatas "3x9 Jāņi" grafisko zīmējumu autore.
Savulaik Ērika darbojusies folkloras draugu kopā "Skandinieki" (1989-1996), bet šobrīd ir aktīva kopas "Savieši" dalībniece. Ērika ir grafiķe-dizainere, absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu. Viņa ir daudzu grāmatu māksliniece; strādā savā uzņēmumā "Lampu dizaina darbnīca" (www.lampas.lv).

Jāņu līgotnes palīdzējusi izvēlēties un nodziedāt Amanda Jātniece (1970) un folkloras draugu kopa "Savieši". Amanda Jātniece absolvējusi Minesotas Universitāti (ASV), iegūstot bakalaura grādu lingvistikā. Šobrīd strādā par tulkotāju. Dziedājusi un spēlējusi ārzemju latviešu folkloras kopās "Teiksma" un "Lini". Kopš 2005. gada vada folkloras kopu "Savieši" Rīgā.

Iesaki draugiem