Iznācis latviešu autores garstāsts bērniem

2022-02-17

Bērnu un pusaudžu literatūrā nozīmīga vieta ir tā sauktajam bērnu detektīvromānam: aizraujošam stāstījumam par piedzīvojumiem, kuros mazie varoņi uzņemas atrisināt mīklas, nereti izrādoties asprātīgāki un drosmīgāki par pieaugušajiem.

Šim žanram pieder arī tikko izdotais latviešu autores Žanetes Lazdovskas debijas darbs “Neatskaties” , kas vēstī par patiesu draudzību, bīstamiem atklājumiem un nervus kutinošām dēkām.

Galvenie stāsta varoņi ir divpadsmitgadīgie zēni Bruno un Vilis, kuri vada vienmuļu dzīvi bērnu namā. Liktenis nolēmis pārbaudīt abu draugu drosmi un atjautību – apstākļu sakritība raisa zēnos aizdomas par kādu tumšu noslēpumu, kas saistīts ar vienu no viņiem. Noslēpuma atslēga noglabāta šķietami pamestā mājā, kura, kā izrādās, nemaz nav tik neapdzīvota. Kā jau zinātkāriem zēniem, abiem draugiem gribas mesties piedzīvojumos, bet ja vien iepriekš varētu zināt, ko maksās ziņkāre un alkas pēc dēkām...

Stāstījums ir dzirkstoši dzīvīgs un rada neviltotu intrigu: vai zēniem izdosies iecerētais, ja talkā nāks arī viņu iemīļotā audzinātāja Annija? Ko īsti slēpj skarbā un drūmā bērnu nama vadītāja Silvija? Kāda ir viņas palīdzes – neiecietīgās un nežēlīgās Bertas – loma? Un kāds ir sen pazudušā noslēpumainā puisēna Rino Buka liktenis?

Grāmatā būtiska ne tikai ceļošana galvu reibinošu noslēpumu un negaidītu sižeta pavērsienu labirintos – tajā ieskanas arī pārdomu nots. Autore stāsta lappusēs ievij alkas pēc ģimenes siltuma un liek aizdomāties par ģimenes un tuvu cilvēku nozīmību dzīvē.Žanete Lazdovska ikdienā profesionāli darbojas jurisprudences jomā, savukārt mājās, vērojot savu bērnu intereses, viņa bieži vien sastopas ar to, cik ļoti pusaudžus saista mistiski atgadījumi un atjautības uzdevumi. Autore atzīst: “Nedaudz zināšanu un mazliet fantāzijas ļāva uzburt stāstu. Tā pamatā ir neparedzētu notikumu atklāšana, jo arī mani, gluži kā vienu no grāmatas galvenajiem negatīvajiem varoņiem, aizrauj mīklas un prāta mežģi, tomēr šī, par laimi, ir vienīgā līdzība.”

“Neatskaties” ir Ž. Lazdovskas debijas darbs.

Pieejama arī e-grāmata.

Iesaki draugiem