Baibas Zīles jaunais romāns “Alma – pasaules mala”

2022-01-13

Rakstniece Baiba Zīle teju ik gadu priecē lasītājus ar jaunu grāmatu, turklāt pērnā gada rudenī viņas romāns “Melu meistars” (“Meister der Lügen”) iznāca Vācijā.

Tikko pie lasītājiem Latvijā devies viņas jaunākais romāns “Alma – pasaules mala” , daudzslāņains, spoži ironisks un viegli negants vēstījums par kāda jauna vīrieša odiseju, meklējot pašam sevi. “Alma – pasaules mala” ir gan neparasts mīlas stāsts, kurš vēsta par divu pasauļu – Rietumu un Austrumeiropas – satikšanos, gan psiholoģisks trilleris ar spraigu bēgšanu cauri visai Eiropai. Kurp novedīs galveno varoņu emociju un iztēles ceļojums, kam vijas cauri savas identitātes pārvērtēšana, kolektīvie stereotipi, bibliskie sižeti un romantiskas fantāzijas?

Jonass – atzīts un veiksmīgs fotogrāfs – piedzīvo radošo krīzi un nolemj fotografēt totalitārisma režīma seku radītos objektus Austrumeiropā. Projekts kopā ar kolēģi žurnālisti Gerdu sākas visnotaļ lietišķi un paredzami, taču tad Jonass nonāk Rīgā, kur iepazīstas ar noslēpumainu meiteni ar rētu uz vaiga. Kad viņam sāk šķist, ka viss nav gluži tā, kā liekas, tas ir tikai pats sākums apsēstības un kaislības pilnai odisejai pa visu Eiropu.

20. gadsimta otrās puses notikumus un procesus Eiropā par vēsturi pagaidām var dēvēt visai nosacīti – sevišķi tos, kuru dokumentācija nav pieejama vai ir iznīcināta. Notikumu izzināšana bieži vien balstās uz tiešu un netiešu liecinieku atmiņām, kas mēdz būt ne tikai subjektīvas, bet arī pilnībā kreatīvas. Rakstnieces Baibas Zīles jaunākais romāns “Alma – pasaules mala” ir psiholoģisks trilleris, kas piesaista ar mēģinājumu atklāt viltus atmiņu un dzimtas vēstures veidošanas cēloņus, norisi un apstākļus. Galveno varoņu pārītim šī emociju un iztēles konstrukcija, kas veidota no personisko piedzīvojumu nolieguma, 20. gs. otrās puses sociālistiskajiem un kapitālistiskajiem kolektīvajiem stereotipiem, bibliskajiem sižetiem un fantāzijas, kļūst par ceļvedi spraigai bēgšanai cauri mainīgajām Eiropas zemēm, to viesnīcām, kompānijām un dažādām situācijām, garām degošajai Parīzes Dievmātes katedrālei uz pasaules malu kaut kur aiz Eiropas robežstaba Gibraltāra. Katrā ziņā viltus atmiņām, kas personībai palīdz rast dzīves saturu, stabilitāti un mīlestību, ir visas tiesības pastāvēt 20. gadsimta otrās puses un 21. gadsimta sākuma Eiropā, kur viss ir tik relatīvs arī bez Alberta Einšteina teorijas.

Pieejama arī e-grāmata un audiogrāmata.

Iesaki draugiem