Agneses Zarānes grāmatas "Slīdošās kāpnes" atvēršanas svētki 28. martā

2019-03-25

Fakts, ka ar talantīgiem debijas darbiem uz literatūras skatuves regulāri uznāk gados jauni rakstnieki, vairs īpaši nepārsteidz – šim “modes kliedzienam” jau pirms vairākiem gadiem uzmanību pievērsa masu mediji, raksturojot virkni grāmatu, kuras to autori sacerējuši vēl pusaudžu gados vai pat agrāk.

Romānu ar zīmīgu nosaukumu “Slīdošās kāpnes” par Latvijas vidusskolēnu ikdienas dzīvi un problēmām piedāvā jaunā rakstniece Agnese Zarāne. Slīdošas kāpnes patiesi ir laba jauniešu dzīves metafora – nemitīgā kustība un pārmaiņas vienlaikus rada gan sajūsmu, gan stresu, un tieši šo dualitāti atklāj jaunais romāns.

Romāna “Slīdošās kāpnes” atvēršanas svētki notiks 28. martā plkst. 17.00 Zvaigznes grāmatnīcas telpās K. Valdemāra ielā 6. Visiem interesentiem būs iespēja sastapt grāmatas autori un redaktori, ieklausītos fragmentu lasījumos un muzikālos priekšnesumos.

Astoņpadsmit gadus vecā Signe dažas dienas pirms mācību sākuma 12. klasē no Latvijas austrumu pierobežas mazpilsētas pārceļas dzīvot uz Rīgu. Iekļaušanās svešā vidē nekad nav viegla, taču meitene jau sen ir izpratusi kādu rūgtu dzīves patiesību – sabiedrība no katra indivīda sagaida kaut ko konkrētu, un iekļaušanās sabiedrībā ir tieši atkarīga no tā, cik labi spējam šīs gaidas piepildīt. Lai nepaliktu vientuļa un neiemantotu dīvaines slavu, Signe ir spiesta pielāgoties, savā ziņā kļūt par “hameleonu”, un visai ātri iekļaujas jaunajā “ainavā”, pierādot, ka nav ne ar ko sliktāka par Rīgas vidusskolēniem. Beigu beigās Signe kļūst pat ļoti populāra, taču meitenei nāksies pārliecināties, ka bēgšana no savas patiesās būtības nesniedz īstas pārliecības un prieka izjūtu. Romāns atspoguļo ne tikai identitātes meklējumus un sarežģītās attiecības ar vienaudžiem, bet arī ar vecākiem: meitene ir spiesta augt apstākļos, kad ģimenē nav tēva, bet mamma pati zināmā mērā ir “pieaudzis bērns”, pār kuras dzīvi meita uzņēmusies pavisam nebērnišķīgu atbildības nastu.

Dzejniece Inga Pizāne par romānu "Slīdošās kāpnes” raksta: “ Dinamisks, mūsdienīgs un ļoti aktuāls darbs jauniešu auditorijai (un ne tikai), jo pielāgoties, lai iederētos, lielākā vai mazākā mērā ir raksturīgi mums katram. Galvenā varone ar visu būtību cenšas iedzīvoties galvaspilsētā, justies pieņemta un izpatikt mammai un vienaudžiem, un ārēji viņai tas lieliski izdodas, tomēr iekšēji meitene cīnās gan ar mātes kontrolējošo raksturu un meliem, gan ar pašapziņas kritumiem un vēlmi norobežoties no sabiedrības (un mammas) uzspiestajiem ideāliem. Apsveicama tēmu izvēle, raiti lasāms darbs un trāpīgi novērota sabiedrība no vidusskolnieces skatupunkta.”

Pieejama arī e-grāmata.

Iesaki draugiem