Februāra e-grāmatu akcija ir klāt!

2024-01-31

Februāra e-grāmatu atlaižu akciju veltām zelta klasikai – darbiem, kurus iemīļojuši tūkstoši, varbūt pat miljoni lasītāju visā pasaulē. Šīs grāmatas vairs nepakļaujas laika un tendenču ietekmei – tās lasīja tolaik, kad tās tika izdotas, turpina lasīt tagad, un varam būt samērā droši, ka šos darbus lasīs arī nākotnē.

Šķiet, ka teju 100 gadus pēc Ēriha Marijas Remarka romāna “Rietumu frontē bez pārmaiņām” publicēšanas tas ir aktuālāks nekā jebkad iepriekš, jo skaudri parāda, kā karš ietekmē ikvienu: gan kareivjus brieduma gados un jauniešus frontes pirmajās līnijās, gan arī tos, kuri ir palikuši mājās. Romāna notikumus vēsta Pauls Beimers, kuru skolotājs Kantoreks kopā ar citiem audzināmās klases puišiem – vien astoņpadsmit gadus veciem skolēniem – mudina pieteikties armijā. Vai “kalpošana valstij” ir spēcīgāka nekā “nāves bailes”? Vai iespējams saglabāt ticību dzīvei, nākotnei, patiesajam, skaistajam, ja ikdienas ainas ir ievainotie biedri un no gāzes saelpošanās mirušie ienaidnieki? Vai pieaugšana iestājas mirklī, kad mirstošais, uz kuru jāskatās, ir bērnības draugs? Ē. M. Remarka darbs “Rietumu frontē bez pārmaiņām” skaudri atgādina, ka pasaules kari vienmēr ir postoši dažādos līmeņos, ne tikai politiski un ekonomiski.

Tūves Jānsones “Vasaras grāmata” ir tāds kā ikviena pieaugušā bērnības vasaru koncentrāts, kurš ir sajūtams uz katra soļa, ko savās ikvasaras gaitās uz kādas nelielas klinšainas šēras sper mazā Sofija un viņas vecāmāte. Esot līdzās un aizvadot vasaras dienas, ikdienas sarunās un abu draudzeņu piedzīvotajā atklājas humors, savstarpēja mīlestība, godbijība pret dabu, kā arī notiek lielu patiesību atklāšana par dzīvi. Šī ir sirsnīga grāmata, kuru pārlasīt neskaitāmas reizes, jo katrā reizē tajā iespējams ieraudzīt un izjust kaut ko citu. Izdevums papildināts ar grāmatas mazās meitenes prototipa – autores brāļameitas Sofijas Jānsones – priekšvārdu, kā arī Tūves Jānsones eseju “Sala”, kas lieliski papildina “Vasaras grāmatas” noskaņu.

Reja Bredberija pasaulslavenais romāns "451 grāds pēc Fārenheita"  aizved lasītāju uz pasauli, kurā grāmatas tiek pielīdzinātas bīstamiem ieročiem, tās tiek sadedzinātas, to krājēji un lasītāji – apcietināti. Cilvēki pavada laiku izpriecās – interaktīva televīzija, izbraucieni ar automašīnām, kuru laikā nav aizliegts notriekt kādu trusi, kaķi vai cilvēku, jo kājām pārvietojas vienīgi jokaiņi, skaļa mūzika, visuresošas reklāmas. Esi laimīgs, tikai nedomā, nespried un nejūti, jo tas nes tikai sāpes, šaubas un melanholiju. Kaut kur notiek karš, taču arī par to nav jādomā. Pat ne tad, kad bumba uzkrīt uz tavas pilsētas, uz tavas mājas, tev uz galvas. Vai Reja Bredberija aprakstītā pasaule patiešām ir tik nereāla un tāla? "Kādu dienu mēs atcerēsimies tik daudz, ka uzbūvēsim vislielāko ekskavatoru visas cilvēces vēsturē un izraksim visdziļāko kapu, kāds vien ir redzēts, un uz visiem laikiem apbedīsim tur karu." Taču ne šodien, šodien diemžēl vēl ne. 

Ja jānosauc populārākie literārie privātdetektīvi, tad noteikti izskanēs arī Agatas Kristi radītā Erkila Puaro vārds, kurš lasītājiem labi zināms ne tikai kā vērīgs domātājs (atceramies par “pelēkajām smadzeņu šūniņām”), bet arī perfekcionists (olu vārīšana noteiktas minūtes un rūpes par perfektām ūsām). Nereti Kristi savu radīto tēlu ir “novietojusi” noziegumu pašā epicentrā, un tieši tā atgadās arī romānā “Nāve mākoņos” , kad no 21 ceļotājiem lidmašīnā no Francijas pāri Lamanšam Kroidonas lidostā izkāpj 20 pasažieri, starp kuriem ir arī Puaro. Kas notika ar Madame Žizeli un kā slepkavību nepamanīja pat izcilais beļģis Puaro? Agatas Kristi darbs “Nāve mākoņos” pirmpublicējumu piedzīvoja 1935. gadā, taču joprojām tiek lasīts, apliecinot kriminālliteratūras karalienes spēju saistīt lasītāju uzmanību ar aizraujošiem notikumu pavērsieniem un izstrādātiem personāžiem arī mūsdienās.

Česlavs Milošs filozofiskajā darbā “Sagūstītais prāts” analizē, kā bija iespējams dzīvot un domāt “staļiniskajās” valstīs Austrumeiropā un Centrāleiropā, kas arī 21. gadsimtā kļūst aktuāls jautājums. Autors, uzsverot, ka viņa vārdi vienlaikus ir protests, darbā cenšas skaidrot totalitārās padomju iekārtas ideoloģiju un pievilcību šīs ideoloģijas apmāto cilvēku uztverē, kā arī šo cilvēku domāšanas veidu un spēju pielāgoties neparastiem apstākļiem. Protams, ka šis absurds panākams, valsts varai valdot pār cilvēku prātiem, ko tā panāk, izmantojot staļiniskās valsts varas ieviesto Metodi – ar tās “palīdzību var pierādīt to, kas varasvīriem tobrīd nepieciešams, bet to, kas ir nepieciešams, nosaka ar Metodes palīdzību”.

Vizmas Belševicas daļēji autobiogrāfiskais darbs “Bille” , kas ir pirmā daļa no triloģijas, kas veltīta Billei, sniedz iespēju skatīt latviešu ikdienu 20. gadsmita trīsdesmitajos gados maza bērna acīm. Billes stāstījums brīžiem var šķist naivs, taču reizē tas ir ārkārtīgi tiešs, trāpīgs un atklāts. Bille ir strādnieka bērns, ģimene iztiek ar vienu algu, tāpēc stāstos netrūkst detaļu, kas atklāj trūkumu un ar to saistītās likstas. Lasītājs kopā ar mazo Billi, kas savam mammucim bieži vien ir lēvurs, kraupis un pat miglas mērkaķis, izbauda bērnības priekus un bēdas, dodas uz Suņu zemi, kur mīļotantes sunītis Lācis noteikti ir suņu princis, vai uz Leiputriju, kas gan jau atrodas tepat netālu aiz ozolu meža, iegūst jaunus draugus, ar kuriem kopā var pastrādāt blēņas un kopīgi arī saņemt brāzienu, jo “dalītas blēņas ir pusblēņas un dalīts brāziens – pusbrāziens”. Šie stāsti nav tikai ceļojums Latvijas pagātnē, tas ir asprātīgs un  aizraujošs ceļojums bērnībā, kurā viss ir jauns un nepieredzēts, un viss vēl ir iespējams.

Šos 6 darbus aicinām iegādāties e-formātā Zvaigzne ABC mājaslapā ar 50 % atlaidi no 1. februāra līdz 29. februārim. Katru dienu Zvaigzne ABC e-grāmatu sociālajos kontos Twitter un Instagram iespējams izlasīt citātu no kādas akcijas e-grāmatas. Atklājiet zelta klasikas darbus kopā ar Zvaigzne ABC e-grāmatām!

Lūdzam ņemt vērā, ka Kindle lasītāji var lejupielādēt ePub e-grāmatu arī Kindle mobi formātā savā Zvaigzne ABC pirkumu kontā.