Otrais romāns par izmeklētāju Adamsbergu

2023-09-05

Iznācis jau otrais franču rakstnieces Fredas Vargasas kriminālromāns par izmeklētāju Adamsbergu – “Otrādi apgrieztais vīrs”. Pirmais bija “Zilo apļu vīrs”.

Žans Batists Adamsbergs ir policists, kurš izmanto ļoti neparastas metodes. Adamsbergs savā īpatnajā veidā spēj atrisināt pat ļoti sarežģītas lietas un no neparastu notikumu blīvā mudžekļa nezin kā izvilkt pašu svarīgāko… Apaļīgs, iekšupvērsts un neatlaidīgs. Gudrs un uzticams draugs. Saudzīgs, bet nepielūdzams pretinieks.

““Es nezinu” bija viena no Adamsberga biežākajām atbildēm. Viņš ar to atkāpās nevis slinkuma vai nezināšanas dēļ, bet gan tāpēc, ka tiešām nezināja pareizo atbildi un to arī atzina. Šī pasīvā nezināšana apbūra un vienlaikus kaitināja viņa vietnieku Danglāru, kurš nespēja atzīt, ka var spert atbilstošus soļus, pilnībā nezinot visus faktus. Bet šāda taktika bija Adamsbergam ļoti dabiska un līdz šim brīdim arī visproduktīvākā.”

Kad skaistajos Francijas Alpos aizvien biežāk dažādās apdzīvotās vietās tiek atrastas aitas ar saplosītu kaklu, sākumā par to satraucas vien vietējie. Šķiet, vainojams ir vilks, tomēr, pēc visa spriežot, tam jābūt nedabiski lielam un spēcīgam. Kad saplosīto aitu kļūst arvien vairāk un uzbrukumi biežāki, kalnu ciematos atdzimst māņticība un izplatās baumas: tas nav dzīvnieks, tas ir vilkacis...

Un tad kūtī tiek atrasta aitu audzētāja Suzanne, kura nogalināta līdzīgā veidā! Baumas pārtop kolektīvā panikā. Suzannes draugi, apburoši raiba kompānija: afrikāņu izcelsmes padēls Solimans, vecais aitu gans Vaktnieks ar bezzobainu suni un Kamilla, sieviete, kuru Adamsbergs meklējis jau gadiem, dodas kalnos, lai mēģinātu atrast vilkaci. Pienāk brīdis, kad Kamilla ir gatava lūgt palīdzību vienīgajam cilvēkam, kuru nekad vairs nevēlas sastapt – izmeklētājam Adamsbergam.

Kamēr četrotne meklē vilkača pēdas un pūlas izprast likumsakarības, nokostajām aitām pievienojas vēl vairāki cilvēku upuri. Kas viņus vieno? Kāpēc vilkacis no aitām pārsviedies uz cilvēkiem? Cik ilgi turpināsies slaktiņš?

Freda Vargasa ir franču rakstniece, vēsturniece un arheoloģe. Viņas sarakstītās grāmatas tulkotas 45 valodās un pārdotas vairākos miljonos eksemplāru. Rakstniece trīs reizes saņēmusi Kriminālromānu rakstnieku asociācijas starptautisko dunča balvu (International Dagger Award), kas tiek piešķirta par labāko tulkoto kriminālromānu. Pirmoreiz šo balvu viņa saņēma 1991. gadā par darbu “Zilo apļu vīrs”.

Pieejama arī e-grāmata.

No franču valodas tulkojusi Ilze Fogele.

Iesaki draugiem