Interesanti par psiholoģiju – zinātnisks darbs plašai auditorijai

2023-01-25

Iznācis plašs, zinātniskās teorijās un mūsdienīgos pētījumos balstīts darbs “Attīstības psiholoģija: Cilvēka attīstība visas dzīves garumā”, kas paredzēts ļoti plašai auditorijai.

Tā autores ir Latvijas Universitātes profesores Sandra Sebre un Anika Miltuze.

Grāmata "Attīstības psiholoģija" ir ne tikai vērtīgs mācību līdzeklis studējošajiem un docētājiem, bet tā ir noderīga visiem profesionāļiem, kuri strādā ar mentālo veselību saistītās jomās, tai skaitā arī dažādu izglītības pakāpju skolotājiem. Tā būs labs palīgs arī vecākiem, lai labāk izprastu savu bērnus, un noderīgs informācijas avots jebkuram pieaugušajam, kam interesē cilvēka attīstības likumsakarības mūža garumā, ņemot vērā bioloģisko, psiholoģisko, sociālo un kulturālo procesu mijiedarbību. Līdzās pasaules mēroga teorijām un pētījumiem, grāmatā ir integrētas Latvijā veiktu pētījumu atziņas un sniegti latviešu kultūrvidei raksturīgi piemēri un ilustratīvi apraksti.

Kā atsauksmē rakstījusi Daugavpils Universitātes profesore Anita Pipere: “Grāmatas teksts balstīts uz zinātniskās rakstīšanas pamatprincipiem, tomēr vienlaikus tas ir arī aizraujošs stāsts ar jautājumiem, mīklām, pārsteidzošiem pagriezieniem, aktuāliem piemēriem no dzīves un zinātnes ieteikumiem”.

Lasītājs varēs rast atbildes uz visdažādākajiem ar attīstības psiholoģiju saistītiem jautājumiem, piemēram: Kāpēc bērni jau piedzimstot ir tik ļoti dažādi un kā tas saistīts ar viņu temperamentu? Kas ir būtiskākais, gaidot mazuli, un kas ir svarīgi bērna attīstībā pirmajā dzīves gadā? Kāpēc mazuļi niķojas un ko ar to iesākt? Kā attīstās domāšanas procesi un kādi ir intelekta veidi? Kā palīdzēt bērnam mazināt agresīvu un impulsīvu uzvedību, un kā veicināt viņa pašregulācijas spējas? Kādēļ pusaudžiem nereti emocijas ņem virsroku pār racionālu domāšanu? Kā pamanīt pusaudžu iespējamās mentālās veselības problēmas (piemēram, trauksmes, depresijas simptomus, pašnāvības domas) un ko darīt šādās situācijās? Vai pusmūža krīze ir obligāta? Kā veicināt fizisko un psiholoģisko veselību mūža pēdējās desmitgadēs? Ko nozīmē harmoniska novecošana un kā to realizēt?

Šo un daudzu citu jautājumu atbildes ir atrodamas grāmatas lappusēs, kurās, integrējot gan teorētiskas atziņas, gan praktiskus ieteikumus, ir izveidots vienots, viegli uztverams stāsts par cilvēka attīstības gaitu no ieņemšanas brīža līdz mūža nogalei.

Pieejama arī e-grāmata.

Iesaki draugiem