“Zudušās saiknes”

2020-09-21

Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā Džoana Hari grāmatu “Zudušās saiknes”, par kuru cildinoši izteikušies Eltons Džons, Hilarija Klintone un Mets Heigs. Šī grāmata ir izcila, dzīvi mainoša, rosinoša un provocējoša!

Pētnieciskais žurnālists Džoans Hari (Johann Hari) kopš bērnības cieta no depresijas, antidepresantus sāka lietot astoņpadsmit gadu vecumā un turpināja to darīt gadiem, lai gan cieta no blaknēm: svara pieauguma un pastiprinātas svīšanas, turklāt zāļu deva efekta saglabāšanai pastāvīgi bija jāpalielina. Padzirdējis interesanto teoriju, ka depresija un trauksme saistāmas nevis ar ķīmisko vielu disbalansu, bet ar gēniem, viņš veica padziļinātu pētījumu, kura rezultātus apkopojis grāmatā .

Džoana Hari pētījumi vairāku gadu garumā ļāva atklāt deviņus būtiskus depresijas un trauksmes iemeslus. Primārie cēloņi neslēpjas vis cilvēka galvā vai ķīmisko vielu disbalansā, bet gan apkārtējā pasaulē un dzīvesveidā. Autors saka: “Zinu, sākumā var šķist biedējoši lasīt par depresijas un trauksmes iemesliem, jo tie ļoti dziļi ietiecas mūsu kultūrā. Taču, kad beidzot sapratu, kas notiek, es uzzināju, ka mani un tik daudzos man līdzīgos cilvēkus gaida īstie antidepresanti. Tie neatgādina ķīmiskos antidepresantus, kuri daudziem ir nesuši tik maz laba. Šie antidepresanti nav nopērkami aptiekā tablešu veidā. Tomēr tie varētu mums palīdzēt izlauzties no sāpēm.”   

Ārsts psihiatrs un RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras profesors  Māris Taube latviešu lasītājiem, kas grāmatā meklēs atbildes uz jautājumiem, dod savus ceļa vārdus: “Mūsdienu psihiatrijas galvenais uzdevums ir palīdzēt cilvēkiem ar psihiskām saslimšanām sasniegt savus dzīves mērķus, justies gandarītiem par savu dzīvi pat tad, ja slimība līdz galam neatkāpjas.
Autors ir negatīvi noskaņots pret antidepresantu lietošanu. Tomēr psihiatru darbā nereti ir situācijas, kad pacienta dzīvē viss ir labi, bet depresijas dēļ dzīvot nav spēka, un tikai medikamenti spēj palīdzēt. Dažās valstīs antidepresantu lietošana ir pārlieku izplatīta, bet ne Latvijā, kur pacienti drīzāk cieš un neārstējas. Par to liecina ļoti daudzās pašnāvības, kas diemžēl ir smagākais neārstētas depresijas iznākums. Katram ir jāatrod savs ceļš cīņā ar depresiju. Cerams, ka grāmata “Zudušās saiknes” ļaus lasītājiem pārdomāt savu dzīvi un ieraudzīt to saikni, kas palīdzēs justies labāk.”

Pieejama arī e-grāmata.

No angļu valodas tulkojusi Santa Brauča.

Iesaki draugiem