Apraksts

Amerikāņu rakstniece Sūzena Kolinsa (1964) labas literatūras cienītājiem visā pasaulē nav nekāda svešiniece. Viņas triloģijas „Bada Spēles” pirmie divi romāni ir nopietni savaldzinājuši arī lasītājus Latvijā.

Triloģijas noslēguma grāmatā „Zobgaļsīlis” galvenā varone Katnisa Everdīna turpina savu stāstu par smagajiem fiziskajiem un emocionālajiem pārdzīvojumiem, kādus arvien vēl nākas pārciest un paciest. Viņas dzimtā zeme ir pārvērsta pelnos, izglābušies ir tikai daži simti, viņu vidū – arī labākais draugs Geils un Katnisas ģimene. Tagad viņu mājvieta ir Trīspadsmitais apgabals, kurš patiešām eksistē. Toties no Ceturkšņa Spaidiem nav izglābts Katnisas sabiedrotais abās Spēlēs – Pīta Melārks.
Apgabala galva Elma Koina pilnīgi noteikti ir nolēmusi gāzt Kapitoliju. Katnisa viņai ir vajadzīga kā izkārtne, kā simbols dumpim, revolūcijai, karam pret nīsto prezidenta Snova varu, lai uzmundrinātu un pārliecinātu dumpiniekus visā Panemas valstī. Savukārt Pīta viņas acīs kļūst par nodevēju, un Katnisa saprot, ka tikai viņai varbūt vēl ir iespēja glābt draugu – gan no Snova, gan no Koinas...

Rakstniece S. Kolinsa nebeidz pārsteigt arī šajā romānā, tāpēc ka izdoma un fantāzija, tāpat kā iepriekšējās divās grāmatās, dziļi sakņota mūsdienu realitātē. Arī „Zobgaļsīlis” valdzina gan ar galvenās varones jūtu dzīves patiesumu un rakstura pretrunīgumu, gan visa romāna satura nevienozīmīgo attieksmi pret tēlotajām situācijām un sabiedriskajām parādībām, kā politika, mediji.
Tomēr romāns ved pretī īstai uzvarai – tai, kura ir stiprāka par nāvi un visām Bada Spēlēm, kas cenšas nomākt ikviena pārstāvja miesu un garu, un cilcēcisko būtību.

No angļu valodas tulkojusi Ieva Elsberga.

Iesaki draugiem