Apraksts

Grāmatā ir trīs daļas: ievads un divas Edītes Pauls-Vīgneres autortehnikā radītas mākslas darbu kolekcijas: teatrālās tekstilijas “Ak, sievietes!” un “Senās mežģīnes”. 

Cikls teatrālās tekstilijas “Ak, sievietes!” ir Edītes Pauls-Vīgneres veltījums neparastām sieviešu talantu izpausmēm, kuras līdz zināmam laikam slāpētas noteiktā pasaules kārtībā, kad sievietes galvenā un gandrīz vienīgā misija bija radīt bērnus un veltīt savu dzīvi ģimenei, bērniem un mājas darbiem.

Edīte Pauls-Vīgnere. Citāts no LSM publicētas intervijas izstādes “Ak, sievietes!” laikā: “Bieži sievietes dažādu apstākļu dēļ nevar attīstīt sevī dusošos talantus, un kā galvenā misija paliek ģimene un bērni. Kad mana māte dziedāja, šķita, ka mājās ir lakstīgala, bet krustmātes skaistums un kustību daiļums piederētos skatuvei. Tas mudināja izmantot 20. gadsimta fotoattēlus. Tam, ka sievietei bijusi arī negatīva loma, mainot pat vēstures notikumu gaitu, esmu nedaudz pieskārusies. Tomēr visvairāk mani piesaistīja sievietes juteklīgums, maigums, spēja priecāties”.

Izstāde “Ak, sievietes! …no volāniem līdz volāniem…” 2011. gadā notika Ventspilī, Livonijas ordeņa pilī, un 2018. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Sieviešu portreti, kas grāmatā apkopoti nodaļā “Senās mežģīnes”, veidoti, savienojot glezniecību un tekstilu, iedvesmojoties no Edītes draudzenes tekstilmākslinieces Dainas Dagnijas uzdāvinātas baltu mežģīņu kolekcijas. Šos portretus varēja aplūkot 2016. gadā Arhitektūras muzejā kopā ar gleznām – apsveikumu kartītēm.

Ievads tapis, šķirstot ģimenes foto albumus, klausoties Edītes stāstos par bērnību, skolas gadiem, jaunību, studijām un dažādiem radošā darbā posmiem. Īpašu lomu atmiņās ieņem dzimtas sievietes, draudzenes, kolēģes un viņu loma Edītes Pauls-Vīgneres mākslas kontekstā.

Iesaki draugiem