Novembra e-grāmatu akcija ir klāt!

2018-11-01

Novembrī izvēlies godalgotas e-grāmatas! Vai jūs kādreiz esat izvēlējušies lasīt grāmatu tikai tāpēc, ka tā ir ieguvusi kādu apbalvojumu? Novembrī e-grāmatu cienītājus aicinām tieši šādā piedzīvojumā, jo akcijā piedāvātie seši darbi ne tikai pārstāv dažādu žanru un reģionu autorus, bet ir saņēmuši lasītāju un kritiķu atzinību. Akcija norisinās no 2018. gada 1. novembra līdz 30. novembrim Zvaigzne ABC mājaslapā, un tajā piedāvātajiem darbiem ir 50 % atlaide.

Roberta Zētālera grāmatā “Viss mūžs” aizkustinoši un godīgi aprakstīts kāda vienkārša vīra dzīves gājums. Grāmata ir īsts baudījums – vīra domas ietērptas skaistās metaforās, kas ļauj izjust, cik neveikli ir būt kopā ar kundzi, kas acīmredzot vēlas ko vairāk par kopīgu kūkas notiesāšanu, cik trokšņaini ir pēkšņi tūristu pārņemtie kalni, cik salti ir stāvēt basām kājām sniegā, cik sirreāli ir bērna smiekli bēru procesijas laikā, cik savādi ir būt vecam un vienam. Šī austriešu rakstnieka grāmata ir saņēmusi Grimmelshauzena balvu ( Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen, vācu autors, 1621–1676), ko piešķir ik pa diviem gadiem kopš 1993. gada. Romānu tulkojusi Silvija Brice.

Šķietami garlaicīgo ikdienas ritējumu karstajā un iznīcinoši sausajā vasarā kādā kalnu ciemata saimniecībā pārtrauc mātes draudzenes ierašanās. Vai tomēr tā bija ievainotā dūja, kas vainojama pie tā, ka pēkšņi viss izmainījās un līdz šim tik ierasto aizstāja arvien jauni un jauni notikumu pavērsieni? Rolāns Buti darbā “Apvāršņa vidū” tik ļoti pieradina lasītāju pie rimtās, lauku darbu pārpilnās ikdienas rutīnas, ka pēkšņo pārmaiņu virpulis šķiet kā negaidīta, apdullinoša un arvien pieaugoša lietusgāze – tā veļas pāri trīspadsmitgadīgā Gusta ģimenes dzīvei, pārvēršot līdz nepazīšanai tajā līdz šim esošo kārtību. 2014. gadā Buti romāns ieguva Šveices literatūras gada balvu, un to no franču valodas tulkojusi Inese Pētersone.

Franču autora Kristofa Onodibio rakstības stilu iemīlēja daudzi latviešu lasītāji uzreiz pēc romāna “Ienirt” publicēšanas 2017. gada rudenī. Šis ir spēcīgs 21. gadsimta sabiedrības, politikas, ekonomikas un kultūras portretējums, kura centrā ir mīlestības stāsts. Vēstot par fotogrāfes un žurnālista attiecībām, autors varoņiem liek uzdot jautājumu: vai mūsdienu straujajā, mainīgajā ikdienas plūdumā mīlestība vispār ir iespējama? Šis romāns 2013. gadā ieguvis Franču akadēmijas Lielo romāna balvu, bet to latviski ir tulkojusi Vineta Berga. “Ienirt” turpinājums “Ticēt brīnumainajam” guvis ne mazāku lasītāju un kritiķu ievērību.

Spāņu rakstnieka Havjera Mariasa romāna “Iemīlēšanās” nosaukums šķietami vedina domāt par romantisku lasāmvielu. Lai gan arī šajā darbā ir skaidri izteikta mīlestības un romantikas līnija, šīs attiecības var raksturot kā teju vai hipnotizējošu apsēstību. Marijai Dolsai izveidojies paradums kafejnīcā ik dienas vērot kādu “laimīgo pāri”, bet šis pāris viņu dēvē par “piesardzīgo meiteni”. Vai novērotais pāris un viņu dzīve ir īsta? Vai mīlestība var attaisnot slepkavību? Autors liek lasītājiem būt mēmiem lieciniekiem smalki izplānotos notikumu pavērsienos. Mariasa romāns “Iemīlēšanās” 2013. gadā saņēma Spānijas Nacionālo prozas balvu, taču autors no tās atteicās. Latviešu lasītāji Havjera Mariasa darbu “Iemīlēšanās” var lasīt Daces Meieres tulkojumā.

Kāda varētu būt cilvēces nākotne? Kādā sociālekonomiskajā situācijā dzīvosim? Kam nākotnē piederēs vara? Šie ir tikai daži no jautājumiem, kuri caurvij Aizeka Azimova pasaulslaveno zinātniskās fantastikas sēriju “Fonds”. Tās pirmajā daļā “Fonds” , kas publicēta 1951. gadā, lasāmas atziņas par zināšanām, to pārnesi, sabiedrības un varas attiecībām, kas aktualitāti nav zaudējušas arī šobrīd. A. Azimovs par “Fondu” ir saņēmis prestižo Hugo balvu. Latviešu valodā triloģiju ir tulkojusi Zane Rozenberga.

Līdzīgi tuvā nākotnē ielūkojies un sabiedrībā dominējošo kārtību aprakstījis Džordžs Orvels romānā “1984” . Autors šo darbu sācis rakstīt pēc Otrā pasaules kara, un darbs pirmizdevumu piedzīvojis 1949. gadā, tāpēc pārsteigumu neizraisa Orvela detalizēti dokumentētie totalitārās valsts iekārtas apraksti. Tiesa, šī valsts pastāv nākotnē. Kas notiks, kad indivīda domas un jūtas kontrolēs varas mašinērija? Varbūt mēs šādā sabiedrībā jau dzīvojam? Orvela distopija “1984” bieži ir ierindota dažādos lasītāju veidotajos topos, piemēram, 2005. gadā žurnāla “ Times” aptaujā darbs iekļuvis 100 izcilāko angļu valodā sarakstīto romānu topā, raidorganizācijas BBC veidotajos topos, kā arī citviet. Latviešu lasītājiem darbs pieejams Valdemāra Kārkliņa  tulkojumā.

“Novembrī izvēlies godalgotas e-grāmatas!” – tāds ir mūsu sauklis, aicinot iepazīties ar šiem sešiem aizraujošajiem darbiem. Katru dienu Zvaigzne ABC e-grāmatu sociālajos kontos Twitter ( @egramatasruna ) un Instagram ( @iZvaigzne_insta ) iespējams izlasīt citātu no kādas akcijas e-grāmatas. Izbaudīsim novembri kopā ar izcilu literatūru!

Lūdzam ņemt vērā, ka Kindle lasītāji var lejupielādēt ePub e-grāmatu arī Kindle mobi formātā savā Zvaigzne ABC pirkumu kontā.