Dainis Gžibovskis: Nadīne Vēvere "Fantāzija. Brīnumainās būtnes"

2012-02-02

Lielai daļai cilvēku bērnībā bija sapnis iemācīties skaisti zīmēt, bet lielākā daļa no mums tikai noķēpāja galdu ar krāsām, izlietoja vairākus zīmēšanas blokus un tā arī neviens ievērības cienīgs darbs netika radīts. Vēl tagad sapņoju par to, ka varētu iemācīties lieliski zīmēt un šoreiz par palīgu ņemšu Nadīni Vēveri, precīzāk – viņas grāmatu “Fantāzija. Brīnumainās būtnes”

Nedomājiet, ka esat par vecu, lai iemācītos skaisti zīmēt, – kāda mana paziņa teica, ka par vēlu esot tikai tad, ka Tev uz zārka met trīs saujas smilšu! Bērnība sen jau aiztecējusi tālu prom, bet devos uz veikalu, lai nopirktu zīmuļus, papīru, krāsas un ar Vēveres palīdzību sāku praktizēties zīmēšanā, kuru biju noslēpis tālu, tālu izkopjamo talantu rindā. (Nebiju tas sliktākais zīmētājs un vizuālo mākslu pamatskolā pabeidzu ar atzīmi – “Ļoti labi”, jeb “8”.)

Pirms zīmēšanas piederumu iegādes gan der izlasīt vismaz grāmatas pirmās lapaspuses, jo tajās aprakstīts, kas nepieciešams māksliniekam – iesācējam. Der uzmanīties no tā, lai trenējoties neizgrūztu lielu naudu dārgos materiālos, kaut gan īsti labi zīmēt vēl neprotat. Sākumam ar parastu 500 printējamo lapu iepakojumu un norādīto numuru zīmuļiem pietiks.

Ir daži mākslinieki, kas izdod grāmatas par zīmētprasmi, bet īsti nemāk savu talantu nodot arī lasītājam, – varbūt vainojams skolotprasmes trūkums, sarežģīta tehnika vai vēl kas cits. Ar Vēveres grāmatu tā noteikti nav. Autore sāk no pamatiem un māca, cik proporcionāli liela ir cilvēka galva, to, kā vizuāli attēlot emocijas, ķermeņa kustību un muskuļu uzbūvi un vēl daudz ko citu. Ja rūpīgi klausa autores padomiem, tad rezultātā sanāk neslikts zīmējums, pat tāds, ko nav kauns rādīt draugiem. (Man, piemēram, izdevās uzzīmēt samērā nesmādējamu mīnotauru.)

Milzīgi plusi grāmatai ir vairāki:

1. Pārskatāmība un vizuālais izkārtojums.

2. Pamācības par ķermeņa proporcijām.

3. Vajadzīgo zīmēšanas piederumu uzskaite.

4. Fantāzijas tēlu raksturojumi.

5. Zīmēšanas darbību secības attēlojums u.c.

Grāmata patiešām iedvesmojoša un liks pēc zīmuļa un papīra sniegties ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem un lielajiem brāļiem un māsām. Vizuāli un saturiski ārkārtīgi skaista grāmata. Tie, kuru sirdis jau iekarojusi Vēveres skolotājas prasme un zīmēšanas talants, var smelties idejas vēl vienā autores radītā grāmatā – “Manga. Burvju meitenes”.

Ja šādas grāmatas tiktu izmantotas skolā, lai mācītu bērniem zīmēt, tad nebrīnītos, ja jaunā paaudze daudz vairāk aizrautos ar vizuālo mākslu. (Arī pašiem skolotājiem šī grāmata varētu ļoti iet pie sirds.)

VĒRTĒJUMS: 9,5/10

(Lieliska grāmata, lai uzsāktu vai arī, lai turpinātu pilnveidot savas mākslinieka prasmes.)

Dainis Gžibovskis, http://dgpyfrom.wordpress.com, 02.02.2012.

Lasītāju atsauksmes