Spīgana Spektore: Nīls Geimens, Terijs Prečets "Labas zīmes"

2014-03-11

Šī bija jau otrā reize, kad ķēros klāt šai grāmatai. Otrā nevis tāpēc, ka pirmajā reizē man viņa nebūtu patikusi, bet gan tāpēc, ka pirmo reizi šo mēģināju klausīties kā audiogrāmatu, ejot kājām uz universitāti. Bet diemžēl vai drīzāk par laimi semestris beidzās pirms grāmatas un tā arī grāmata palika nenoklausīta. Jādomā, ka manā gadījumā tas grāmatai nāca tikai un vienīgi par labu, jo galu galā es nonācu pie secinājuma, ka audiogrāmatas kā tādas nav domātas man, jo audio formātā es nespēju pilnībā izsekot sižetam un uztvert visas nianses. Kad otrajā reizē pieķēros klāt kārtīgai papīra versijai, bija sajūta, ka grāmatu lasu pirmo reizi- tieši tik daudz biju palaidusi garām audio versijā (audiogrāmatas vienīgā priekšrocība bija to klausīties burvīgā balsī, nevis ierastajā savā). Ak jā, un arī valoda bija gana sarežģīta, lai audioversijā man būtu grūti visu saprast, ar šo grāmatu šad tad nācās ķerties arī pie vārdnīcas.

Pasaulei tuvojas gals. Un nevis vienkārši kaut kādas abstraktas pasaules beigas kaut kad nākotnē, bet gan pavisam reāla apokalipse. Patiesībā pasaules beigas pienāks šo sestdien. Pirms pusdienlaika, ja ievērojam precizitāti.

Bet ko tad, ja Antikristam šī pasaule tīri labi patīk?

Nevar noliegt, ka Geimens un Prečets ir ģeniāla kombinācija. Šķita, ka no Geimena grāmatā vairāk ir sižets, no Prečeta- humora izjūta un pasaules skatījums, un gala rezultāts ir grāmata, kas spēj smīdināt līdz asarām. Sižeta pavērsieni ir asprātīgi (nu labi, beigas gan bija ļoti iepriekšparedzamas), varoņi dzīvi un perfekti raksturoti, valoda burvīga un grāmata kopumā- apburoša ar melodisku ritmu. Grāmata ir pieblīvēta ar mazām detaļām, kas to padara jautrāku, un liek apbrīnot autoru prasmi nedaudzos vārdos pasniegt lasītājam lietu būtību. Lasot šo grāmatu, ir skaidri jūtams tas, ka autori ir ārkārtīgi izbaudījuši tās rakstīšanu, šķiet, ka viņiem tas ir bijis ļoti jautrs pasākums.

Diemžēl šinī vietā seko lielais BET. Jā, sižets ir asprātīgs un varoņi burvīgi, bet šī ir grāmata, kas lasītāju nekur neaizved. Kā grāmata sākās- asprātīgi un jautri, tā arī ietur šo līniju, bet lasītājs visu laiku gaida to vienu soli uz priekšu, kuru tā arī nesagaida. Brīžiem šķiet, ka pietrūkst tikai viens solis, lai šī grāmata būtu patiešām ģeniāla, viens solis līdz pilnīgai cilvēku “atkailināšanai”, viens solis līdz stāsta kulminācijai, viens solis līdz tiem lieliskajiem stāstiem, ko autori ir radījuši vēlāk. Šī bija ārkārtīgi izklaidējoša grāmata ar milzīgu potenciālu, kurai beigās tomēr kaut kā mazliet pietrūka, lai to no sirds varētu dēvēt par ģeniālu.

Kad es sāku lasīt šo grāmatu, man šķita, ka šī bus viena no labākajām, ko jebkad esmu lasījusi, es nevarēju beigt smieties un smaidīt, un sajūsmināties par visām asprātībām un precīzajiem cilvēku attēlojumiem, es nevarēju saprast, kā var neiemīlēties tādā grāmatā. Un tad apmēram pusē es sāku saprast, ka sižets īsti vairs neattīstās un viss būtībā ir pateikts un man kļuva mazliet skumji par grāmatu, kas būtu varējusi būt ģeniāla.

Tomēr par spīti tam, ka autori šo stāstu īsti nenoveda līdz galam, šī joprojām bija burvīga, asprātīga un brīnišķīga grāmata un es noteikti nevēlos citus atrunāt no Good Omens lasīšanas. Šī būs laba grāmata brīžiem, kad gribas lasīt kaut ko smieklīgu, bet ne stulbu, kaut ko kas atklāj cilvēku dabu, bet nav depresīvs. Un, ja no šīs grāmatas negaida pārāk daudz, tā noteikti būs ļoti baudāma.

Citāti no grāmatas:

“Human beings mostly aren`t (particulary evil). They just get carried away by new ideas, like dressing up in jackboots and shooting people, or derssing up in white sheets and lynching people, or dressing up in tie-dye jeans and playing guitars at people.”

“It may help to understand human affairs to be clear that most of great triumphs and tragedies are caused not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people.”

Vērtējums:
8/10

Spīgana, spigana.wordpress.com, 05.11.2013.