Dainis Gžibovskis: Deivids Valjams "Gangsteromīte"

2013-09-02

Deivids Valjams – laba humora pazinējiem šis vārds noteikti nav svešs, jo šis britu aktieris vairākus gadus smīdinājis skatītājus BBC komēdijseriālā Little Britain, sarakstījis piecas bērnu grāmatas, atveidojis komiskas lomas dažādās filmās un bijis arī tiesnesis šovos Britain’s Got Tallent un Britain’s Got More Tallent. Beidzot arī pie Latvijas mazajiem un vairs ne tik mazajiem lasītājiem nonākusi viņa grāmata „Gangsteromīte” (Gangsta Granny), kas angļu valodā tika izdota 2011. gadā, bet latviski – šogad.

„Gangsteromīte” ir stāsts par Benu, kurš sapņo kļūt par santehniķi, un par viņa omīti, kurai ļoti garšo piparmētru konfektes un kāpostu zupa. Abu attiecības ir diezgan vēsas, jo Bena omīte ir garlaicīga – viņa neapzināti purkšķina ik uz soļa, par lielāko jautrību uzskata Scrabble spēlēšanu, bet ēdienus gatavo tikai no kāpostiem – pat īpašo kāpostu kūku. Tomēr Bena domas par vecmāmiņu mainās, kad viņš uzzina, ka sirmā kundzīte patiesībā ir augstas klases dārglietu zagle, kas spējīga pastrādāt pat ļoti sarežģītas laupīšanas. BET – aizraujošākais vēl tikai priekšā, jo Bens kopā ar savu Gangsteromīti plāno veikt lielāko laupīšanu Anglijas vēsturē.

Lasot „Gangsteromīti”, var just, ka Valjamam ģimeniskās vērtības un cieņa pret vecākiem cilvēkiem ir tikpat svarīga kā labs humors, tāpēc šis darbs liek lasītājiem gan smieties, gan nedaudz arī saskumt un padomāt par saviem vecvecākiem. Mīlestības, humora un ģimenisko vērtību cildinošs darbs, kuru vērts izlasīt. (Ja esi skatījies Little Britains, tad nebrīnies, ja grāmatas teksts galvā skanēs tieši Valjama balsī.)

Daudziem varētu šķist, ka Deivids Valjams ir komiska personība no matu galiņiem līdz papēžiem, tomēr tā gluži nav, jo zināms, ka lielākie komiķi ir arī lielākie traģiķi. (Šo apgalvojumu apstiprina fakts,ka aktieris vairākkārt mēģinājis izdarīt pašnāvību – pirmoreiz jau divpadsmit gadu vecumā, kad cieta no vardarbības skolā.) Notikumi, kas dzīves laikā piemeklējuši Valjamu, parasti rada ciniķus, bet aktieri šie pārbaudījumi un neskaitāmie depresijas periodi padarījuši par dvēseliski trauslu un ārkārtīgi sirsnīgu cilvēku, kurš savu mīlestību dāsni dāvā apkārtējiem.

Noslēgumā citāts no grāmatas:

„Labākais, ko tu šai dzīvē vari darīt, ir sekot saviem sapņiem. Citādi tu vari nodzīvot dzīvi velti.”

VĒRTĒJUMS: 8/10

Dainis Gžibovskis, dgpyfrom.wordpress.com, 01.09.2013.