Atsauksmes par Daces Judinas romānu "Tik vienkārši"

2010-11-03

Romānā Tik vienkārši atspoguļots periods pēc otrās neatkarības atgūšanas. Attēloti vairāku profesiju cilvēki - žurnālisti, policisti, arī psihoterapeits Zeltkalns. Ļoti spilgta un spēcīga personība ir žurnāliste Dane. Viņa būtu labs piemērs daudzām Latvijas sievietēm, jo ļoti nopietni attiecas gan pret darbu, gan pret sevi personīgajā dzīvē. Pozitīvi romānā atveidots kriminālpolicijas priekšnieks Osis, precīzi attēlota cīņa ar korupciju, narkomāniju un citiem smagajiem, tostarp - seksuālajiem, noziegumiem. Profesionāli un kvalificēti parādīts policijas darbs. Lasītājiem būs interesanti uzzināt, kā strādā kriminālpolicija. Viss aprakstītais ir tuvu īstenībai. Lielu interesi izsauc psihoterapeita Māra Zeltkalna sadarbība ar policiju, kas būtībā ir jauna joma cilvēku atgriešanā normālā dzīves ritmā, kā arī sadarbība noziegumu profilaksē.Grāmatā ir arī daudz romantikas un pārdzīvojumu - ātra braukšana, šaušana, visam pa vidu - mīlestība un operatīvas kombinācijas. Romānu lasīju ar lielu interesei, patīk, ka sākumā nevar paredzēt, kādas būs beigas.Ar cieņu - policijas ģenerālis Aloizs Blonskis

Romānā Tik vienkārši atspoguļots periods pēc otrās neatkarības atgūšanas. Attēloti vairāku profesiju cilvēki - žurnālisti, policisti, arī psihoterapeits Zeltkalns. Ļoti spilgta un spēcīga personība ir žurnāliste Dane. Viņa būtu labs piemērs daudzām Latvijas sievietēm, jo ļoti nopietni attiecas gan pret darbu, gan pret sevi personīgajā dzīvē.
Pozitīvi romānā atveidots kriminālpolicijas priekšnieks Osis, precīzi attēlota cīņa ar korupciju, narkomāniju un citiem smagajiem, tostarp - seksuālajiem, noziegumiem. Profesionāli un kvalificēti parādīts policijas darbs. Lasītājiem būs interesanti uzzināt, kā strādā kriminālpolicija. Viss aprakstītais ir tuvu īstenībai.
Lielu interesi izsauc psihoterapeita Māra Zeltkalna sadarbība ar policiju, kas būtībā ir jauna joma cilvēku atgriešanā normālā dzīves ritmā, kā arī sadarbība noziegumu profilaksē.
Grāmatā ir arī daudz romantikas un pārdzīvojumu - ātra braukšana, šaušana, visam pa vidu - mīlestība un operatīvas kombinācijas.
Romānu lasīju ar lielu interesei, patīk, ka sākumā nevar paredzēt, kādas būs beigas.
Ar cieņu - policijas ģenerālis Aloizs Blonskis

Veiksmīgs starts kriminālžanrā. Kopā ar publicistisko skanējumu veido aizraujošu lasāmvielu. Autore drosmīgi paceļ aizkaru uz nesenās pagātnes tumšajiem plankumiem Latvijā. Acis tekstam burtiski pielīp, un interese tiek uzturēta nepārtraukti. Arī kā Zeltkalna kunga amata brālim man nav nekas iebilstams.
Gudra kriminālā žanra un publicistikas sintēze. Pēdējais - domājot kaut vai par augstāko soda mēru. Es pilnīgi piekrītu, ka nāves sods ir vajadzīgs. Nu un tad, ja tas sauktos atriebība? Tieši tā! Atriebšanās kā taisnīguma iedibināšana... Vēl gribu teikt - tas ir drosmīgi un, iespējams, sakaitinās dažu labu no lielajiem puišiem. Bet vajag. Ai, kā vajag!  Paldies!
Psihoterapeits Juris Blumbergs

Grāmata veidota trīs daļās, kuras gan atšķiras, gan papildina cita citu. Ļoti laba un interesanta valoda. Aizraujošs sižets, ieintriģējot lasītāju lasīt ātrāk. Interesanta šķiet uzbūve, kad attiecīgā brīža notikumi organiski savijas ar galvenās varones pagātnes izklāstu.
Patīkami, ka darbība norisinās lasītājiem pazīstamās vietās Rīgā un citur. Autore ļoti uzskatāmi apraksta attiecīgo gadu dzīves izaicinājumus - piemēram, 1993. gadu ekonomiskā situācija bija daudz smagāka nekā šobrīd.
Māris Zeltkalns (grāmatas varonis) veiksmīgi ienes grāmatā psiholoģisko līniju. Jūtams, ka autore labi orientējas Māra Zeltkalna profesijas detaļās - ir pazīstama ar psiholoģiju, psihoterapiju. Tas liecina par autores inteliģenci.
Grāmatas otrā daļa ir dinamiskāka, smagāka, arī sadzīviskāka. Šeit jāizceļ žurnālistes darbs. Stāstījums lieliski atspoguļo policijas ikdiena darbu no iekšpuses, sniedz lasītājam ieskatu līdz šim nezināmās lietās un norisēs. Savukārt Danes attiecības ar Valdi Osi un Jāņoknkuli patīkami atsvaidzina emocionāli smago stāstu.
Trešā daļa ir kā nobeigums, veiksmīgi savijot kopā abas pirmās daļas. Redzamas paralēles ar tā saucamo pedofilu lietu: salīdzinot grāmatas sižetu ar īsto pedofilu lietu, no lietas skaļuma viedokļa - iesaistīto personu stāvokļa sabiedrībā - noteikti var saskatīt līdzību, tomēr grāmatā atainotie notikumi ir daudz skarbāki.
Salīdzinot ar pēdējā laikā iznākušajiem latviešu kriminālromāniem, šis ir plašāks, dziļāks, ar bagātāku valodu, tuvāks dzīves realitātei.
Renārs Miķelsons , uzņēmējs

Lasīt bija interesanti. Pēdējā laikā latviešu detektīvžanrā vispār nekā TĀDA nav bijis.
Romāns nav no tiem, kas lasās viegli - ne jau tāpēc, ka autorei būtu smaga valoda (tieši otrādi – stils ir interesants, literāri ļoti pareizi izkopts un precīzs), bet gan tāpēc, ka notikumi tiek savīti un aprakstīti tā, lai lasītājs visu laiku domātu līdzi un nezaudētu modrību.
Tas noteikti nav seriālveida romāns, kur, ja izlaidīsi pāris lappuses, neko nebūsi zaudējis. Šeit jāseko līdzi katram teikumam, jo vārda slēptā jēga nereti atklājas krietni vēlāk. Pēc šī romāna motīviem noteikti varētu uzņemt labu filmu.
Ļoti profesionāli un ticami izstrādāta izmeklēšanas līnija. Var just, ka autorei ir zināšanas un padziļināti pētīts kā policijas, tā žurnālista izmeklētāja darbs. Smalkas psiholoģiskas nianses, kas liek sajust reālās dzīves klātbūtni.
Zanda Radziņa , žurnāliste, redaktore

Romāns trim naktīm. Aizraujošs, lasot grūti atrauties. Precīzs, detalizēts, ticams.
Aiga Timmermane , poligrāfijas projektu vadītāja, psiholoģe
 
Romānā notiekošais mani kā lasītāju ar katru lappusi ieskauj un ierauj aizvien dziļāk, uzturot neziņu par tālāko romāna gaitu. Daudzšķautnains – no mīlestības un kaisles līnijas (tomēr, ja kāds vēlas pliekanu pelnrušķītes mīlas stāstu, šis nebūs īstais!) līdz smagu noziegumu atšķetināšanas anatomijai ar bagātīgu izzinošo materiālu. Aizraujoši sekot galvenās varones profesionālās darbības izklāstam, ļaujot iepazīt žurnālista darba specifiku un lasītājam ikdienā neredzamo aisberga pusi.
Visam cauri vijas joprojām aktuāli un neatbildēti jautājumi – vai tiešām mūsu tirgus ekonomikas sabiedrībā vērtība ir tikai naudai un varai? Kas vainojams pie šādas vērtību degradēšanās?
Vineta Bērziņa , laikraksta Ķekavas Novads redaktore

Ļoti interesanta grāmata - novēlu autorei rakstīt un rakstīt.
Lasot romānu, paralēli pārdomāju, ko es tajos gados darīju un kādas bija manas izjūtas. Kļūst savādi, kad saproti, ka arī pati esi bijusi dažu aprakstīto notikumu lieciniece.
Inese Karavica , uzņēmēja

Grāmata rakstīta ļoti brīvā un modernā stilā, viegli un raiti lasāma. Spraigs sižets, kas ne mirkli neļauj atslābināties - nav iespējams iedomāties, kas notiks nākamajā rindkopā. Grāmata atklāj policijas darba aizkulises, kas ikdienā nav plašākai sabiedrībai pieejamas, - šie ieskati izcili papildina sižetu. Ikviens romāna varonis ir personība ar savām īpatnībām, kas šos tēlus padara īpaši interesantus. Izcils romāns. Paldies!
Elīza Putiļina , kinozal.tv dīdžejs

Lasītāju atsauksmes

Iesaki draugiem