Izcila literatūras pērle, tik smalks un trausls stāsts, ka tas aizskars pat visslēptākas dvēseles stīgas - Mārtina Gīliha romāns "Apskāviens"

2009-11-06

Romāns "Apskāviens" autors Mārtins Gīlihs (Martin Gülich, 1963) dzīvo un strādā Freiburgā. Par saviem literārajiem darbiem viņš ir saņēmis vairākas balvas.

Romāns Apskāviens autors Mārtins Gīlihs (Martin Gülich, 1963) dzīvo un strādā Freiburgā. Par saviem literārajiem darbiem viņš ir saņēmis vairākas balvas.

...Dolfs nav idiots – kaut arī daži viņu par tādu uzskata. Viņš strādā morgā par daktera Zandera palīgu, īrē dzīvokli no Mičas, dīvaini ož un draudzējas ar vietējo donžuānu Valteru. Dolfa hobijs ir tauriņu kolekcionēšana. Negaidīta tikšanās ar Natāliju, skaistāko sievieti, kādu viņš savā mūžā redzējis, pilnībā maina viņa dzīvi.

Mārtins Gīlihs stāsta par vienpati, kurš no sirds ilgojas pēc mīlestības, par vīrieti, kurš nav spējīgs uz lieliem darbiem un domām. Taču uz lielām jūtām gan. Stāsts ir veidots no dīvainā galvenā varoņa perspektīvas, kas vēstījumu padara vēl jo neparastāku un smalkāku un paņem savā varā jau no pirmās lapas.
Dolfs kā liesmai pārāk tuvu pielidojis naktstauriņš sadeg mīlā pret Natalī. Sagadīšanās pēc viņš nonāk notikumu virpulī, ko neiztur jūtīgā psihe, un... tālāk jālasa jums.

"Viņš bikli uzsmaida tev, šis svešinieks, un aicina līdzi. Nav jau jāiet tālu, tikai pašam līdz savām robežām. Viņš nav ļauns, gluži otrādi. Viņš nav uzmācīgs, itin nemaz. Viņam vienīgi patīk ķert savus tauriņus. (Vai tev patīk ķert savējos?) Un vēl viņš zina, ka pret mirušajiem jāizturas saudzīgi. Tikai nepamana, ka daiļais tauriņa spārns jau sen ieplīsis.
Nāc un ieskaties Dolfa tumšajā pasaulē. Viņš nevienam nav vēlējis ļaunu. Notici tam. Bet, ja netici, tad labāk bēdz."
Silvija Brice , tulkotāja

"Brīnišķīgs stāsts, izstāstīts unikāli konsekventā, meistarīgā valodā, kur vārdu nav ne par daudz, ne par maz. Autors pacietīgi un ar mīlestību attīsta tēlu, atvēl tam telpu, nesteidzina, ļauj runāt, un tam ir daudz, ko mums teikt."
literature.de

"Kolorīts, intensīvs maiguma un draudu sakausējums. [..] Smalki un aizraujoši izstāstīts."
Literaturen

"Gīliha romānā, kas savā ritējumā arvien vairāk līdzinās sapnim, valda baisa poēzija, kura nepieļauj jūtelību."
Frankfurter Allgemeine Zeitung

"Skaidrā un neizpušķotā valodā Mārtins Gīlihs ieved mūs sava varoņa iekšējā dzīvē, kamēr šis varonis, ilgodamies pēc mīlestības, nonāk uz liktenīga ceļa."
Journal Frankfurt

Lasītāju atsauksmes

Iesaki draugiem