Vai Stīga Lārsona "Meitene ar pūķa tetovējumu" mainīs izpratni par kriminālromāna žanru arī Latvijā?

2009-11-06

Zviedru žurnālista Stīga Lārsona (Stieg Larsson, 1954-2004) triloģijas MILLENNIUM pirmā daļa "Meitene ar pūķa tetovējumu", kas pasaulē jau pārdota vairāk kā 20 miljonos eksemplāru un nodēvēta par sensāciju un fenomenu, ir noslēpumiem, kaislībām un intrigām caurvīts stāsts, kas pavisam noteikti nespēj atstāt vienaldzīgu nevienu grāmatas lasītāju un uztur psiholoģisku spriedzi līdz pat pēdējai lappusei. Taču tas ir arī vēl kas daudz vairāk.

Zviedru žurnālista Stīga Lārsona (Stieg Larsson, 1954-2004) triloģijas MILLENNIUM pirmā daļa Meitene ar pūķa tetovējumu, kas pasaulē jau pārdota vairāk kā 20 miljonos eksemplāru un nodēvēta par sensāciju un fenomenu, ir noslēpumiem, kaislībām un intrigām caurvīts stāsts, kas pavisam noteikti nespēj atstāt vienaldzīgu nevienu grāmatas lasītāju un uztur psiholoģisku spriedzi līdz pat pēdējai lappusei. Taču tas ir arī vēl kas daudz vairāk.

Stīgs Lārsons ir zviedru žurnālists un rakstnieks, kas savu dzīvi veltījis cīņai pret rasismu un labējo ekstrēmismu. Viņš tika uzskatīts par vienu no pasaules vadošajiem speciālistiem šajā jomā. 1995. gadā, pēc tam, kad nacisti Zviedrijā noslepkavoja astoņus cilvēkus, Stīgs Lārsons nodibināja organizāciju Expo Foundation un strādāja par galveno redaktoru žurnāla Expo, kas ir žurnāla Millennium prototips romānā. Organizācijas mērķis bija atmaskot neonacistu aktivitātes Zviedrijā, un pēdējos 15 dzīves gadus viņš pavadīja pastāvīgā politisko oponentu radītu nāves draudu ēnā.
Stīgs Lārsons mira negaidīti un pāragri, taču atstāja pasaulei neatsveramu mantojumu: trīs pilnībā pabeigtu un līdz galam izstrādātu grāmatu manuskriptus. Diemžēl autors nepiedzīvoja savu grāmatu fenomenālos panākumus.

MILLENNIUM triloģija dažu gadu laikā padarīja Stīgu Lārsonu par vienu no populārākajiem rakstniekiem Eiropā. 2008. gadā viņš kļuva par otro pieprasītāko rakstnieku pasaulē, līdera godu atdodot vien Hāledam Hoseinī (“ Pūķa ķērājs”).

Pasaulē kopumā šobrīd ir pārdoti vairāk nekā 20 miljoni MILLENNIUM triloģijas eksemplāru. Zviedrijā vien pārdots vairāk nekā 3 miljoni (saskaņā ar World Factbook 2009. gada jūlija datiem Zviedrijas iedzīvotāju skaits ir 9 059 651) šo grāmatu, Dānijā MILLENNIUM triloģijas pirmais romāns „Meitene ar pūķa tetovējumu” ir kļuvis par otro visu laiku pirktāko grāmatu, piekāpjoties vien Bībelei. Šī grāmata izdota Eiropā, ASV, Āzijā un arābu valstīs.

„Lārsons ir radījis neparasti harismātisku „taisnīgās atriebējas” tēlu, kas ir viens no spēcīgākajiem mūsdienu literatūrā. Visas 2100 MILLENNIUM triloģijas lappuses izlasīju vienā elpas vilcienā ar tādu pašu prieku, aizrautību un satraukumu, ar kādu savulaik lasīju Dimā, Dikensa un Igo darbus. Tas ir satriecoši. Šī triloģija sniedz slepenu mierinājumu: varbūt mūsu nepilnīgajā pasaulē viss tomēr vēl nav zaudēts. Esi sveicināta daiļliteratūras nemirstībā, Līsbeta Salandere!”
Mario Vargass Ljosa, peruāņu rakstnieks

Rakstnieki un literatūras kritiķi visā pasaulē gandrīz vienbalsīgi atzinuši, ka tieši Līsbeta Salandere jeb meitene ar pūķa tetovējumu ir Stīga Lārsona radītās MILLENNIUM triloģijas fenomenālo panākumu pamatā. Viņa uzskatāma par vienu no oriģinālākajiem tēliem mūsdienu literatūrā. Pastāv uzskats, ka triloģijas romānu galvenos varoņus Stīgs Lārsons aizguvis no savas tautietes Astrīdas Lindgrēnes radītajiem bērnu literatūras klasikas tēliem – Kalles Blumkvista un Pepijas Garzeķes.

Romānā „Meitene ar pūķa tetovējumu” Kalle Blumkvists un Pepija Garzeķe satiekas tehnoloģiju laikmetā, jau pieauguši.
Kas īsti ir meitene ar pūķa tetovējumu – Līsbeta Salandere? Garīgi atpalikusi, neizprotama asociāla parādība, kas tik vien spēj, kā visus tracināt ar savu izskatu un uzvedību, vai ģeniāla hakere, kas, ielauzdamās biznesa magnāta Hansa Ērika Vennerstrema nelikumīgo darījumu labirintos, spēj glābt talantīga žurnālista Mīkaela Blumkvista labo slavu un pat dzīvību?
No zviedru valodas tulkojusi Dace Deniņa, redaktore Silvija Brice.

Lasītāju atsauksmes

Iesaki draugiem