Iznākusi Viktora Frankla grāmata “… tomēr teikt dzīvei JĀ”

2022-01-26

Apgādā Zvaigzne ABC iznācis unikālas grāmatas atkārtots, papildināts izdevums – austriešu neirologa, psihiatra, filozofa, rakstnieka un psihoterapijas skolas – logoterapijas – dibinātāja Viktora Emīla Frankla “… tomēr teikt dzīvei JĀ”.

Nelielā, bet ļoti ietilpīgā grāmata "...tomēr teikt dzīvei jā" visā pasaulē tiek izdota jau 75 gadus, tulkota vismaz 50 valodās un kopumā pārdoti vairāk nekā 17 miljoni šīs grāmatas eksemplāru. Kāpēc? Jo tā ir spēka grāmata, grāmata, kas viedi, bet neuzbāzīgi atklāj dažas no dzīves jēgas dziļākajām likumsakarībām.

Grāmatas apakšvirsraksts skan: psihologs pārdzīvo koncentrācijas nometni. Viktors Frankls, pirms holokausta prominents Vīnes psihiatrs, būdams vairākus gadus ieslodzīts Aušvicas koncentrācijas nometnē, pētīja gan pats savas, gan likteņa biedru reakcijas uz šausminošajiem apstākļiem. Viņa atzinumi par cilvēka brīvību, pašcieņu un dzīves jēgu ir dziļi humāni un svarīgi. “Cilvēks ir būtne, kura vienmēr izvēlas, kas viņa ir. Viņš ir būtne, kas ir izgudrojusi gāzes kameras. Taču vienlaikus arī būtne, kas nesalauzta un ar lūgsnu uz lūpām gāzes kamerā gāja bojā.”

Pat tad, ja zaudēts ir pilnīgi viss, cilvēkam paliek iespēja izvēlēties attieksmi, apgalvo Frankls. “Cilvēkam koncentrācijas nometnē var atņemt visu, izņemot vienu – cilvēka brīvību izvēlēties, kā attiekties pret dotajiem apstākļiem. [..] Tātad ikviens cilvēks pat šādos apstākļos var izvēlēties kaut kā izšķirties, ko – garīgā skatījumā – nometne no viņa izveido: tipisku “ieslodzīto” vai cilvēku, kas arī šeit joprojām ir cilvēks un saglabā cilvēka cieņu.” Viņa pētījums apliecina, ka augstāka iespējamība izdzīvot ilgstoši ekstremālos apstākļos ir tiem cilvēkiem, kuri atrod sevī spēku un mērķi dzīvot tālāk, bet nekļūst par ļaundarības līdzdalībniekiem.

Cilvēka dziļākais aicinājums ir saglabāt cilvēcību un saredzēt dzīvei jēgu. Jēgas, attieksmes un izvēles princips šodien ir tieši tikpat aktuāls kā toreiz. “Nevienam, pat netaisnību cietušajiem, nav tiesību rīkoties netaisnīgi. Ir svarīgi cilvēkiem palīdzēt atgriezties pie šīs patiesības, jo tās sagrozīšanai var būt smagas sekas,” raksta Viktors Frankls.

Pieejama arī e-grāmata.

No vācu valodas tulkojuši Igors Šuvajevs, Meldra Āboliņa, Ilona Burka.

Iesaki draugiem