“Mīlas kastings” – romantiskas ķibeles latgaliskās noskaņās

2022-01-05

Pie lasītājiem nonākusi ļoti vasarīga un koša lasāmviela – Ilzes Aizsilas romantiski humoristiskais romāns “Mīlas kastings”.

Tā galvenie varoņi ir no Vācijas atgriezies latviešu puisis Ivo un Dagdas iedzimtā – māksliniece Kamene, pie kuras Ivo īrē istabu. Atgriešanās dzimtenē izrādās sarežģītāka, nekā Ivo domājis, sadzīves un personiskās problēmas tā vien rodas uz katra soļa. Brīvā un radošā Kamene, savukārt, mēģina savdabīgā veidā risināt attiecības ar savu draugu un vīriešu dzimumu vispār – un Ivo pret paša gribu tiek ierauts arī šajā virpuļdejā.

Autore ar apbrīnojamu vieglumu un asredzību spēj saskatīt komisko gluži ikdienišķās situācijās un parādīt tās no atsvaidzinoši negaidīta skatpunkta, līdz nevari vien sagaidīt, kad izlasīsi nākamo epizodi no veikala ikdienas, nākamo sarunu ar kaimiņieni, nākamo randiņu vai gājienu uz baznīcu. Arī romantiskā līnija ir dzīva un pulsējoša — tā sprakšķ un sprēgā kā Jāņunakts ugunskurs, neļaujot atslābt nedz Ivo, nedz lasītājam.

Romāna lappusēs satiekas viss, kas nepieciešams, lai kliedētu garo ziemas vakaru tumsu un aukstumu: dzirkstošs humors, asprātīgi tēli un atjautīgi savērpti notikumi, koķeta romantika un Latgales kolorīts, spilgts kā Dagdas meiteņu brunči.

Bet humors un romantika nav viss, ko “Mīlas kastings” piedāvā. Caur smiekliem un komiskām, brīžiem pat absurdām situācijām Ilze Aizsila veiksmīgi runā par dziļākām tēmām – atdalīšanos no vecākiem un izlidošanu no ģimenes drošā patvēruma, sava ceļa meklējumiem un sava “es” atrašanu. Kas es esmu un ko vēlos? Šie jautājumi ir aktuāli katram — citam agrāk, citam vēlāk. Un, ja ir jāsarīko kastings, lai atrastu atbildes, — kāpēc gan ne?

Ilze Aizsila (1982) ikdienā darbojas sabiedrisko attiecību jomā, bet līdz ar Rakstnieku savienības Literārās akadēmijas prozas meistardarbnīcas pabeigšanu ir aktīvi aizsācies autores radošais ceļš. Iznākuši divi darbi: debijas romāns “Dzīvot naktij” (kopā ar Indru Ēķi-Začesti, “Latvijas Mediji”) un pasaka “Teiksma par Babīti”, kas izdota ar Babītes novada pašvaldības atbalstu. Romāns “Mīlas kastings” ir viens no Apgāda Zvaigzne ABC rīkotā romānu konkursa laureātiem.Īpašu pieminēšanu pelnījis arī romāna noformējums – Ilzes Krastiņas glezna “Kamene”, ko vākam adaptējusi Vita Lēnerte. Tā radīta tieši “Mīlas kastingam” un teksta veidā sastopama arī grāmatas lappusēs, tādējādi it kā pārvarot neredzamo barjeru, kas šķir realitāti no iztēles radītās pasaules un liekot aizdomāties: cik tad īsta šī barjera patiesībā ir, un vai tā galvenokārt neeksistē vien mūsu pašu prātā?

Pieejama arī e-grāmata.

Iesaki draugiem