Mūmammas un Vārnas autore Juja Vīslandere viesojas Latvijā

2019-04-11

Šonedēļ ar Zviedrijas vēstniecības, Ziemeļu Ministru padomes biroja, Ziemeļvalstu rakstnieku pārrobežu sadarbības programmas (Nordic Writers Crossing Borders) Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra un Apgāda Zvaigzne ABC gādību Rīgā viesojās Juja Vīslandere, zviedru rakstniece, daudzu bērnu grāmatu autore.

Tikko izdotas arī divas jaunākās Jujas Vīslanderes un Svena Nūrdkvista grāmatas – 10 stāstu krājums “Mūmamma kāpj kokā” un komiksu grāmata “Mūmamma svin Vārnas dzimšanas dienu” , kurā, starp citu, var uzzināt, kā Mūmamma un Vārna sastapās pirmo reizi. Abas jaunās grāmatas no zviedru valodas tulkojusi Dace Deniņa.

Viesojoties Rīgā, Juja Vīslandere piedalījās LNB Pavasara konferencē bērnu literatūras un bibliotēku speciālistiem, kur uzstājās ar priekšlasījumu “Rotaļa kā bērna stāsts”, kā arī apmeklēja skolas Rīgā un Jūrmalā, tiekoties ar lasītājiem. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, klātesot ieinteresētajiem bērniem no Rīgas Ziepniekkalna sākumskolas 2. klases, kopā ar autori tika atvērtas abas jaunās grāmatas. Bērniem bija iespēja uzdot rakstniecei jautājumus (daži bija tiešām āķīgi!), piedalīties jauna komiksa rakstīšanā un arī kopā nofotografēties. Noslēgumā rakstniece saņēma burvīgu dāvanu – bērnu pašu gatavotu grāmatu par Mūmammas un Vārnas piedzīvojumiem.Latviešu lasītāji ar Mūmammu pirmo reizi sastapās 2010. gadā, kad Apgāds Zvaigzne ABC publicēja grāmatu “Mūmammas pavasara tīrīšana”, pēc tam klajā nāca bilžu grāmatas “Mūmamma un slīdkalniņš” un “Mūmamma lasa”, kā arī divas grāmatas ar nosaukumu “Mūmamma un Vārna” – stāstu krājums un darāmgrāmata. Jujas Vīslanderes grāmatās darbojas arī tādi jauki tēli kā Dienas Spociņš, Brālītis, puisēns Vina Vina un citi, taču vislabāk Juja Vīslandere ir pazīstama ar darbiem par Mūmammu un Vārnu. Aizrautīgo, ziņkārīgo gotiņu Mūmammu Juja radījusi kopā ar savu dzīvesbiedru Tūmasu Vīslanderu, vispirms sacerot par viņu jaukas bērnu dziesmiņas. Pēc tam Mūmamma un Vārna sāka piedalīties rīta radioraidījumos un kļuva par īstām slavenībām. Un tikai vēlāk viņu draugi sastapa savus iemīļotos varoņus aci pret aci – burvīgās mākslinieka Svena Nūrdkvista ilustrācijās, kas rotā daudzu grāmatu lappuses, kā arī animācijas filmā. Mūmamma ir ļoti populārs un iemīļots tēls ne tikai Zviedrijā, bet arī daudzviet citur pasaulē. Viņas piedzīvojumi tulkoti vairāk nekā 30 valodās!

Iesaki draugiem