Latviešu valodā iznākušas jau 4 inovatora un vizionāra Guntera Pauli grāmatas

2018-11-22

Vakar Rīgā viesojās ievērojamais zaļās domāšanas pārstāvis, vizionārs un inovators, zinātnieks un rakstnieks Gunters Pauli.

Viņa padomos ieklausās valstu vadītāji, viņa grāmatas iznāk miljonu metienos, un viņa idejas palīdz pasauli padarīt tīrāku, bagātāku, veselāku un labāku. Uzstājoties preses konferencē Rīgā, G. Pauli sacīja: “Lielākais inovāciju šķērslis ir domāšanā – kad cilvēks domā, ka inovācijas nav iespējamas, vai kad cilvēkiem trūkst zināšanu par jaunajām iespējām. Mēs esam pieraduši pie ekonomikas modeļa, kurā lēti ražot var tikai tās preces, kuras nav veselīgas cilvēkam, un kuru ražošanas procesā tiek nopietni kaitēts videi. “Zilā ekonomika 3.0” ir ideju (un to pielietojuma veidu) apkopojums, ar reāliem piemēriem parādot jaunas uzņēmējdarbības iespējas, turklāt tādas, kuras jau sekmīgi izmēģinātas un tiek izmantotas vairākās pasaules valstīs.”

Arī Latvijā G. Pauli idejas guvušas atsaucību un vainagojušās gan ilggadīgā sadarbībā ar Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu, gan nule iesāktajā sadarbībā ar A/S “Latvijas Valsts meži”, kuras ietvaros paredzētas izglītojošas programmas skolotājiem. Latviešu valodā iznākušas četras G. Pauli grāmatas – pasaules bestsellers “Zilā ekonomika 3.0” un trīs bilingvālas grāmatas bērnu izglītošanai par iepriekšminētajām jaunajām iespējām ( “Piecas dabas valstis” , “Siržu karalis” un “Vai āboli lido?” ). Tās noderēs gan skolā (jo atbilst kompetenču izglītības vadlīnijām), gan mājās – jo ieintriģē bērnus izzināt pasauli un saskatīt iespējas nākotnes inovācijām.

Grāmatā “Zilā ekonomika 3.0” G. Pauli lasītājiem atklāj, kas slēpjas aiz acīm redzamā. Viņa mērķis ir atmodināt uzņēmēja garu ikvienā cilvēkā un mudināt saskatīt vietējo apstākļu un resursu sniegtās iespējas, kas garajā evolūcijas ceļā ir izveidojušās dabā. Šī grāmata var iedvesmot tūkstošiem vai pat miljoniem cilvēku savā dzīvē realizēt Zilās ekonomikas modeli un trūkumu aizstāt ar labklājību. Viens no piemēriem ir inovatīvs ražošanas process, kurā drupināti akmeņi, tostarp gadsimtiem ilgi krājušies kalnrūpniecības atkritumi, pārtop papīrā. Šī papīra ražošanai netiek izmantots ūdens vai nocirsti koki un to var pārstrādāt atkal un atkal. Cits piemērs ir plastmasas, smērvielu un herbicīdu ražošana no nezālēm – savvaļas artišokiem. Grāmatā aprakstītās pieredzes demonstrē, kā jaunā ekonomika uz mūžīgiem laikiem pārveidos sabiedrību un uzņēmējdarbības pamatus.

Gunters Pauli ir nodibinājis un vadījis daudzus uzņēmumus un sabiedriskās organizācijas, sniedzis padomus dažādu valstu valdībām un industriju līderiem, lai ar inovāciju palīdzību efektīvāk un dabai nekaitīgāk nodrošinātu ūdeni, pārtiku, mājokli, veselību un enerģiju. Viņa aktivitātes aptver biznesu, kultūru, zinātni, politiku, izglītību un dabas aizsardzību. G. Pauli vadībā uzņēmums Ecover kļuvis par ekoloģiskās ražošanas pionieri. Viņa jaunākās iniciatīvas saistītas ar plastmasas atkritumu izvākšanu no pasaules okeāniem un ar jūras līmeņa paaugstināšanās novēršanu. G. Pauli ir vairāk nekā 20 grāmatu autors. Bestsellers "The Blue Economy" publicēts vairāk nekā 30 valodās.

No angļu valodas tulkojušas Ieva Zālīte un Irīda Bauze.

Iesaki draugiem