Zvaigzne ABC interaktīvais mācību materiāls – pretendents BELMA balvai

2018-07-30

Starptautiskā BELMA 2018 (Best Educational Learning Materials Awards – Labāko mācību materiālu balva; www.belma-award.eu) konkursa organizatori ir paziņojuši mācību materiālus, kas izvirzīti finālā un pretendē uz godalgotām vietām.

Ar lielu lepnumu paziņojam, ka finālā izvirzīts arī Apgāda Zvaigzne ABC interaktīvais mācību materiāls “Raibā pasaule. 1. klase. Latviešu valoda” divās daļās. Finālā šim interaktīvajam mācību materiālam gaidāma sīva cīņa ar citiem materiāliem pirmsskolas un sākumskolas kategorijā, jo tieši šajā ir vislielākais pretendentu skaits.

Starptautiskajam BELMA konkursam ir sena vēsture, un tajā katru gadu ir aicināts piedalīties ikviens mācību materiālu izdevējs, kas pārstāv kādu no Eiropas valstīm. Sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un mācību vides izmaiņām, arī konkursa žūrija ir paplašinājusi gan dalībnieku skaitu, gan izpratni par to, kādus materiālus var iesniegt vērtēšanai. Tā, piemēram, pēdējos gados BELMA konkursā piedalās tehnoloģiju uzņēmumi, universitātes un arī muzeji, kas veido oriģinālus mācību materiālus dažādām mērķauditorijām.

Konkurss norisinās četrās kategorijās: pirmsskolas un sākumskolas materiālu grupa; jaunākā skolas vecuma grupa un pamatskola; vidusskolas vecuma grupa; profesionālās izglītības grupa. Pretendenti var iesniegt neierobežotu materiālu skaitu, kurus tālāk vērtē starptautiska žūrija. Lai pēc iespējas pilnvērtīgāk izvērtētu iesniegtos materiālus, sākotnējā vērtēšana ir aizklāta, taču starp vērtētājiem ir speciālists, kurš pārzina attiecīgo valodu, kurā ir piedāvātais materiāls. Pēc sākotnējās atlases seko finālam izvirzīto darbu analizēšana, žūrijai tiekoties klātienē. BELMA mājaslapā ikviens var iepazīties ar darbu vērtēšanas nosacījumiem. Īpaši jāuzsver tas, ka konkursa dalībnieki saņem detalizētu darbu izvērtējumu, kas ļauj katram balvas pretendentam uzlabot darbu kvalitāti.

Interaktīvais mācību materiāls “Raibā pasaule. 1. klase. Latviešu valoda” (divās daļās) ir veidots, lai nodrošinātu mūsdienīgu mācību procesu bez papildus ieguldījumiem programmnodrošinājumā, jo šī materiāla priekšrocība ir ērtā izmantošana tiešsaistē ar jebkuru datoru vai planšetdatoru. Interaktīvie uzdevumi ir paredzēti dažādu valodas prasmju apgūšanai un pilnveidošanai: skolēni nostiprina fonētisko dzirdi, burtu mācību, zilbju veidošanu, lasīšanu, teksta izpratni, klausīšanās prasmes. Īpaši jāuzsver, ka abās interaktīvā mācību materiāla daļās ir daudz audiomateriālu: gan uzdevuma nosacījumi, gan arī literārie teksti ir ierunāti. Tas motivē strādāt ar materiālu skolēnus, kuri vēl neprot tekoši lasīt, kā arī tos skolēnus, kuri ikdienā nedzird pareizu latviešu valodu (dzīvo ārzemēs) vai kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda.

Materiāla 1. daļā ir iekļauta īpaša sadaļa, kurā ir video ar pareizu burtu rakstīšanu. Šādi video palīdz apgūt burtu rakstību skolēniem, kuri mācās lielās klasēs (ja skolotājs nevar būt klāt visiem skolēniem), ja skolēns ilgstoši slimo un mācās mājās, vai arī tajos gadījumos, ja vecāki vēlas pārliecināties, ka bērns raksta pareizi. Savukārt materiāla 2. daļā ir iekļauti vairāki brīvās rakstīšanas uzdevumi, ko skolēns var veikt gan datorā, gan arī uz papīra.

Interaktīvais mācību materiāls ir veidots tā, lai strādāt ar to nebūtu grūti arī skolēniem, kuri tehnoloģijas ikdienā neizmanto. Materiāls ir paredzēts individuālai lietošanai, taču to var izmantot arī skolotājs darbā ar visu klasi.

BELMA 2018 balvas ieguvēji tiks paziņoti un sumināti 2018. gada 10. oktobrī Frankfurtes grāmatu izstādes laikā. Atgādināsim, ka 2013. gadā komplektizdevums “Raibā pasaule. Mana grāmata. 6. gadi” šajā konkursā ieguva sudraba godalgu, bet grāmata “Raibu raibi akmentiņi” 2015. gadā – bronzas godalgu.
BELMA 2018 finālistu saraksts: https://www.belma-award.eu

Iesaki draugiem