Viduslaiki, reālisms un mīlestība

2013-03-07

Milzīga, skaista un bezgala interesanta grāmata brīnišķīgajā Silvijas Brices tulkojumā – tas ir britu rakstnieka Kena Foleta jaunākais latviski iznākušais darbs “Zemes pīlāri”.

Droši vien kāds būs redzējis arī tāda paša nosaukuma BBC miniseriālu, ko pērnajā pavasarī demonstrēja LTV. Tiesa, seriālā notikumi ir mazliet pamainīti, drusku apcirpti – kā jau tas parasti notiek ar literāriem darbiem, tomēr zināmu ieskatu tas sniedza. Nu aizraujošo romānu iespējams izbaudīt visā pilnībā.
Tas vēsta par vētrainu laiku Anglijas vēsturē – 12. gadsimtu, brīdi, kad valsts pēc liktenīgas kuģa katastrofas palikusi bez troņmantnieka, bet karalis Henrijs miris. Kena Foleta   versijā šī katastrofa, kurā iet bojā liela daļa galminieku, notiek sazvērestības rezultātā, un valstī sākas jukas. Uz troni pretendē gan karaļa meita Moda, gan radagabals Stefans – viņi abi savāc armijas un cīnās par varu. Mazie ļaudis šai cīņā ir tikai statisti, neinformēti statisti, kas jebkurā brīdī var zaudēt visu, pat dzīvību, lai arī kurā pusē nostātos.

Kā jau talantīgs stāstnieks, Kens Folets romānā iekļauj vairākas sižeta līnijas – te darbojas gan talantīgais akmeņkalis Toms, kuram ir sapnis uzbūvēt katedrāli, gan viņa ģimene un mīļotās sievietes, gan Kingsbridžas klostera brāļi, gan ievērojamas cilmes sazvērnieki. Lai lasīšana šķirtos vēl raitāk, sava tiesa atvēlēta arī vairākiem mīlas stāstiem. Taču romāna īpašā valdzinājuma pamatā ir autentiskā viduslaiku gaisotne – rakstot šo romānu, K. Foletu konsultējuši trīs (!) vēsturnieki – viduslaiku speciālisti. Brutāla, skarba vide, cilvēki, kuru tiesības no mūslaiku viedokļa tiek vārda tiešā nozīmē mīdītas ar kājām, smagi sadzīves apstākļi un vispārēja tumsonība – tā “Zemes pīlāru” autors redzējis viduslaikus. Tomēr, par spīti smagajiem apstākļiem, par spīti dzīvības briesmām un nabadzībai, būvnieka Toma sapnis par katedrāli sāk piepildīties...

Silvija Brice  par šo romānu saka: “Tā ir izklaide ar pievienoto vērtību,” – jo gan viduslaiku vide un sadzīve, gan Anglijas vēstures notikumi, gan – un it īpaši! – katedrāles celtniecība un arhitektoniskās detaļas šo grāmatu padara par patiesi izsmeļošu uzziņas avotu. Ne velti šis darbs kļuva par Kena Foleta vispopulārāko romānu, lai gan viņš jau tobrīd bija populārs spriedzes un spiegu romānu autors. Sākotnēji “Zemes pīlāri” tika rakstīti tikai savam priekam un rakstnieka ideja – romāns par katedrāles būvi – izdevējam šķita absolūti neiespējama. Taču jau 2003. gadā “Zemes pīlāri” ierindojās BBC veidotās aptaujas “Big Read” 33. vietā, ASV to lasīja un ieteica Opras grāmatu klubā, un šis ir visā pasaulē visvairāk pirktais un lasītais Kena Foleta romāns, par kuru daudzi lasītāji ir teikuši: “Šī ir pati labākā grāmata, ko esmu lasījis!”

Lasītāju atsauksmes

Iesaki draugiem