Anda Kārkliņa: Gvineta Paltrova "Sava tēva meita"

2014-06-27

Vienkāršas, veselīgas receptes – tā ir mana vājība. Izskatās, ka iepriekšējā dzīvē to vien darīju kā grauzu zāli, jo no kurienes gan citur man iepotēta tāda mīlestība uz dažādiem zaļumiem, dārzeņiem, dīgstiem utt. Buntīte svaiga koriandra un es jau zinu, ka maltīte man garšos! Nemaz nerunājot par zaļajiem kokteiļiem, kas jau labu laiku ir manas ikrīta ēdienkartes neatņemama sastāvdaļa.

Tāpēc šovasar nesarežģītiem kulinārijas eksperimentiem mani iedvesmo:

Aktrises Gvinetas Paltrovas pavārgrāmata Sava tēva meita (Zvaigzne ABC), kas aicina ne vien iepazīt jaunas grašas, bet novērtēt patīkamo maltītes sastāvdaļu – būšanu kopā ar ģimeni. Kā pie itāļiem – gan garšīgi pāest, gan izrunāties no sirds pie vīna glāzes. Ļoti patīk grāmatas vieglums un recepšu salīdzinošā vienkāršība, kas ļauj maltīti pagatavot neilgā laikā. Kaut vai tik daudz nīstie Briseles kāposti, kurus, kā izrādās, visnotaļ kārdinoši var pagatavot vienkārši apcepjot uz pannas olīveļļā. Galvenais – tos nemaisīt un tad tie saglabās stingrumu un kraukšķīgumu. Un pasta ar cukini – tā vispār ir oda vienkāršībai un garšu simfonijai! Kā jau minēju, Gvineta šajā pavārgrāmatā liek uzsvaru uz ģimeniskām receptēm, kur gatavošanas procesā var iesaistīties arī paši mazākie. Var jau smīkņāt, ka kopābūšanas idejas pie galda viņas ģimenei īsti nenostrādāja un slavenās aktrises un viņas vīra Krisa Mārtina ceļi šķīrušies, taču tas nemaina būtību – iedvesmu izmēģināt kārdinošās receptes ar tādiem nosaukumiem kā Panzanella ar grillētu papriku, tomātiem un baziliku; Spageti limone parmeggiano; Vectēva Dannera mīļākos zemesriekstu sviesta cepumus un citus gastronomijas labumus.

“Sveiki, mani sauc Tesa un es esmu blenderaholiķe!” grāmatas The Blender Girl ievadā raksta autore Tesa Māstersa (Tess Masters). Un, protams, paņem mani pilnībā ar šo humora pilno teikumu! Arī es esmu pilnīgi atkarīga no blendera un izmantoju to katru mīļu dienu. Kad draudzene šo grāmatu uzdāvinaja man dzimšanas dienā, no sejas nenozuda smaids – tik trāpīga dāvana man kā zaļo kokteiļu mīļotājai. Taisnību sakot, aizraušanos ar dažādu veselīgo kokteiļu un ēdienu gatavošanu ar Līgu dalām jau sen un īpašs prieks, ka viņas iedvesmojošās receptes tagad var lasīt arī blogā www.happywhispers.lv.

Atgriežoties pie The Blender Girl – grāmata, tautas valodā runājot, norauj jumtu! Tesa vēlreiz apliecina sen zināmo patiesību – sablenderēt garšīgā konsistencē var visu, ļauj vaļu tikai fantāzijai! Lapu kāpostu (cale) saldējuma kokteilis, Krēmīgais apelsīns, Papaijas bauda, Ābolu pīrāgs glāzē -  un šeit es pieminu vien tikai kokteiļu nosaukumus. Grāmatā piedāvātas arī fantastiskas salātu mērču, blenderī gatavojamo zupu, deserta garnējumu idejas. Kā arī veselīgas uzkodu, pamatēdienu un saldā receptes, ko novērtēs gan vegāni, gan visēdāji (jo bez ierastajām “smagajām” sastāvdaļām var patiesi atklāt jaunu garšu pasauli!). The Blender Girl kalpo arī kā noderīgs ceļvedis diedzēšanā, piena iegūšanā no dažādiem riekstiem un labo produktu daudzveidīgajās kombinēšanas iespējās. Kā nojaušat – šī grāmata un blenderis ir nešķirama kombinācija!

Lai jums garšīga vasara – ar pārsteidzošiem un veselīgiem atklājumiem. Es dodos darbināt blenderi, lai pagatavotu kaut ko zaļu un gardu.

Anda Kārkliņa, andasstuff.wordpress.lv, 27.06.2014.