Anda Jansone: Sallija Grīna "Tumšā puse" (pirmās 2 daļas)

2014-03-03

Kas tā par grāmatu, kas vēl pirms publicēšanas kļuvusi par pasaules mēroga sensāciju? Pēc labākajām tradīcijām, to sarakstījusi līdz šim plašākai auditorijai nezināma mājsaimniece un stāsts vijas par un ap burvjiem mūsdienu pasaulē. Lielākai intrigai – Tumšā puse pie lasītājiem nonāks tikai 20. martā.

Izdevniecība deva iespēju ieskatīties grāmatas pirmajās nodaļās, kuras sāku lasīt ne bez krietnas skepses devas. Pēdējos gados kā sēnes pēc lietus saradušies krietni daudz jauniešu literatūras autori, kas savos darbos vadās pēc vienas formulas, kura varētu skanēt apmēram šādi: izstumtais + pārdabiskas spējas + krietna deva vardarbības = dižpārdoklis. Laikam aizvien pieaugušā bezjēdzīgās vardarbības tendence literatūras darbos pēdējā laikā likusi novērsties no šāda tipa grāmatām, jo formulas atkārtošanās jau sāk pamatīgi kaitināt. Turklāt nereti sāk šķist, ka lasītājs tiek uzskatīts par sava veida atkarīgo, kas bez konkrētā savienojuma, darbu noliks malā – ja tur būs par maz asiņu, klišejisku mīlasstāstu un superspēju, ar kurām galvenajam varonim jāiemācās tikt galā.

Lai arī Tumšajā pusē šķietami izmantota jau pieminētā formula, vismaz pēc pirmajām nodaļām, grāmata patīkami pārsteidza. Autores Sallijas Grīnas lielākais trumpis ir spēja piešķirt galvenajam varonim Neitanam ticamību – ka tiešām kaut kur Lielbritānijā mūsdienās mīt šāds zēns ar pārdabiskām spējām. Kā normālam pusaudzim, viņa galvā šaudās simtiem neatbildētu jautājumu, spītība, veselīga deva egoisma un vēl kāda netverama sajūta, kas liek lasītājam viņam pieķerties. Teikumi savīti tik plūstoši, ka lapas grāmatā tiek pāršķirtas nemanot, līdz attopos teju pašā interesantākajā vietā un, … lai uzzinātu turpinājumu, jāgaida 20. marts.

Negribas grāmatu pārsteidzīgi saslavēt pirms tā izlasīta, bet lasītājas intuīcijas saka, ka Tumšā puse solās būt patīkams izņēmums un neatstās pliekanu pēcgaršu. Stāsts iecerēts kā triloģija, tāpēc krietna devas intriga ir iesētā – gaidīšu grāmatas pilno versiju, lai varētu pārliecināties, vai manai priekšnojautai bija taisnība.

Anda Jansone, andasstuff.wordpress.lv, 3.03.2014.