Apraksts

Izlemiet, kādus mērķus vēlaties sasniegt. Tiecieties pēc tiem no visas sirds, bet vienlaikus esiet gatavi mierīgi uztvert neveiksmes, sevišķi ja neveiksmju cēlonis atrodas ārpus jūsu ietekmes un kontroles.
Pievērsiet uzmanību tam, kā jūs reaģējat uz savām domām, spēcīgām emocijām un vēlmēm. Kad jums uzrodas kāda satraucoša vai problemātiska doma, apstājieties un pasakiet sev: "Šī ir tikai doma, nevis realitāte. "Atgādiniet sev, ka jūs satrauc nevis pašas lietas, bet gan jūsu spriedumi par lietām. Mēģiniet vismaz stundu atlikt atbilžu meklēšanu uz satraucošiem jautājumiem, kamēr prāts būs nomierinājies un jūs spēsiet uz pasauli paskatīties izsvērtāk un gudrāk. Kad esat apstājies, pamēģiniet uz savām domām paraudzīties it kā no malas. Ja ar mierīgu prātu esat secinājis, ka domu un jūtu kairinātājs atrodas ārpus jūsu ietekmes, sakiet sev: "Man tas neko nenozīmē." Centieties mierīgi uztvert lietas, kuras jūs nevarat mainīt. Droši mainiet to, ko varat.
Pirms gulētiešanas izvērtējiet pagājušo dienu: kas izdevās labi; kas nesekmējās un kaitēja pašsajūtai; kādas iespējas jūs palaidāt garām? Uzslavējiet sevi par labi paveikto un pārāk ilgi nedomājiet par lietām, kas nav jūsu kontrolē.

Šādi skatīties uz savām attiecībām ar apkārtējo pasauli aicina stoiķi. Iedziļināties stoicisma filozofijā jums ļaus šis Senās Romas filozofa Epiktēta darbs.

No sengrieķu valodas tulkojusi Brigita Cīrule.

Iesaki draugiem