Apraksts

Džeimss Heriots (1916–1995), īstajā vārdā Džeimss Alfreds Vaits, uzaudzis Glāzgovā un ieguvis veterinārārsta kvalifikāciju Glāzgovas veterinārajā koledžā. Drīz pēc koledžas beigšanas viņš tika pieņemts par asistentu kādā ārsta praksē Ziemeļjorkšīrā, kurā nostrādāja visu mūžu, izņemot dažus gadus Otrā pasaules kara laikā, kad bija lidotājs Lielbritānijas Karaliskajos gaisa spēkos. Rakstniecībai Džeimss Heriots nopietni pievērsās tikai piecdesmit gadu vecumā, un viņa darbos spilgti atklājas asprātīga un aizrautīga stāstnieka talants, kā arī liela mīlestība pret aprūpējamiem dzīvniekiem un cieņa pret strādīgajiem lauku cilvēkiem. Pēc viņa darbu motīviem ir uzņemtas kinofilmas un televīzijas seriāli. Jaunākais no tiem – britu seriāls “Lielas un mazas radības” – uz ekrāniem nonāca 2020. gadā.

Grāmatā “Ja vien viņi prastu runāt” (1970) Džeimss Heriots aprakstījis savu pirmo gadu sarežģītajā, bet ļoti aizraujošajā veterinārārsta darbā 20. gadsimta 30. gados.

Dzīvi laukos nesen diplomētais jaunais veterinārārsts Džeimss Heriots ir iztēlojies kā rāmu idilli strauji mainīgajā pasaulē. Taču, nokļuvis savā pirmajā prakses vietā Jorkšīras Deroubijā, viņš saprot, ka priekšstats par ārsta profesiju, kas radies, mācoties veterinārajā koledžā, ir visai tāls no īstenības. Džeimss dedzīgi ķeras pie darba, iepazīst vietējos fermerus un viņu lolojumus, piedzīvo brīnišķīgus veiksmes stāstus un arī sāpīgas sakāves.

No angļu valodas tulkojusi Helma Lapiņa.

Iesaki draugiem