Zane Radzobe: Stefanija Meiere "Rītausma"

2009-09-14

Ja šodien redzēsiet rindas grāmatnīcās, nebrīnieties. Apgāds Zvaigzne ABC izdevis amerikānietes Stefanijas Meieres vampīrsāgas Krēsla ceturtās daļas Rītausma tulkojumu. Sērijas pēdējais romāns sola atrisināt būtiskus jautājumus, piemēram, šekspīrisko Krēslas problēmu "kost vai nekost"? Lai kāda būtu jūsu attieksme pret vampīru mīlu, atbilde var nebūt viennozīmīga. Ja S.Meieres vārdu neesat dzirdējis, nepazīstat pusaudžus, kas stāstu par Bellas un Edvarda (vampīrs) mīlu norija kā ogu. Krēslas sērijas grāmatas pasaulē pārdotas vairāk nekā septiņdesmit miljonos eksemplāru. Pērn (pēc Times) S.Meiere bija 49.ietekmīgākais cilvēks pasaulē, Forbes viņu ierindojis 26.vietā ietekmīgāko slavenību listē, Holivudā viņa bija piektā pelnošākā sieviete, Vanity Fair viņu atzinis par 82.ietekmīgāko spēku informācijas laikmetā.

Kamēr skeptiķi smīkņā, S.Meieri lasa ne tikai pusaudži, kuru auditorijai pieskaņojoties autore raksta pirmajā personā. Lasa arī pieaugušie, jo S.Meieres valodas plūdums spēj noturēt par spīti sižeta iepriekšparedzamībai. S.Meierei ir bakalaura grāds angļu literatūrā, un viņa neslēpj, ka romānos iedvesmojas no klasiskām vērtībām. 2006.gadā izdotā Krēsla esot Džeinas Ostinas Lepnuma un aizspriedumu pārstrādājums. Jaunā mēnesī lasītājam esot jāatrod Romeo un Džuljetas driskas, Aptumsumā — Emīlijas Brontē Kalnu aukas. Vēlu veiksmi, meklējot Rītausmā Venēcijas tirgotāja un Sapņa vasaras naktī pēdas.

Ceturtajā sērijas grāmatā gan jūt nevis klasiskās literatūras, bet Krēslas fanu ietekmi. S.Meiere ir mīlēta autore. Pat tradicionālo vērtību lobētāji neprotestē pret vampīrismu kā "nešķīstu" tēmu vai faktu, ka S.Meiere pieder pretrunīgi vērtētajai mormoņu ticībai. Iespējams, amerikāņiem nav mazsvarīgi — S.Meierei izdevies no troņa gāzt britu rakstnieci, Harija Potera autori Džoannu K.Roulingu. Bet svarīgāk — S.Meiere iemieso pozitīvās vērtības. Tāpat kā viņas varoņi, rakstniece nesmēķē, nedzer, narkotikas Krēslā nav pat pieminētas, tiek ieturēta stingra "sekss tikai pēc kāzām" politika. Krēslas varoņi ir intelektuāli nobrieduši, ģimeniski.

Diemžēl popularitāte maksā dārgi ne tikai S.Meierei (trīsbērnu māte drūmi joko, ka savā īpašumā palaidīšot asinssuņus, lai izvairītos no cienītājiem), bet arī romāniem. S.Meiere nav slikta rakstniece, bet viņa zina auditorijas mīlestības vērtību. Intervijās atzinusies, ka jūt fanu aizkaitinājumu pie katra "nepareiza" Bellas soļa, ceturtajā daļā viņa visam liek notikt tā, "kā jānotiek". Uzcītīgākie Krēslas fani skumst — iecerētā sērijas piektā daļa (to var lejupielādēt S.Meieres mājaslapā) netiks pabeigta. Pārējie novērtēs, ka Rītausma no Bellas un Edvarda attiecībām dabū ārā pēdējo sulu. Skumt nevajag — Saimniekam, viņas jaunajam romānam par cilvēka un parazītiska citplanētieša — gara simbiozi, tiek rakstīts turpinājums.

Zane Radzobe, Diena, 12.09.09.

Lasītāju atsauksmes