Februāra e-grāmatu akcija ir klāt!

2019-02-01

"Mīts ir notikums, kas reiz noticis, bet kas turpina notikt visu laiku". (Kārena Armstronga) Mītiem un leģendām piemīt īpašs valdzinājums, jo cilvēki tos neaizmirst un izmanto savā ikdienā – gan runā izteicienu un aforismu veidā, gan rakstos, gan mākslā cilvēki pie tiem atgriežas atkal un atkal.

Mīti atklāj, ka cilvēka daba nav īpaši mainījusies tūkstošu gadu gaitā – mītiskie varoņi kaislīgi mīl un tikpat kaislīgi ienīst, cīnās par savu taisnību un vietu zem saules, melo, nodod, apskauž, bet reizēm ir cēli un drošsirdīgi, augstsirdīgi un uzticīgi – gluži kā mēs šodien.

Februārī aicinām pievērst uzmanību e-grāmatām, kuras tā vai citādi pieskaras mītiskajam – varbūt tā ir pilnvērtīga mītu pasaules aplūkošana no mūsdienu cilvēka skatpunkta, varbūt mīti ir tikpat kā nenojaušami stāstā, tomēr klātesoši un atpazīstami īpaši vērīgam lasītājam. 

  

Franču autors Kristofs Onodibio lasītāju sirdis iekaroja ar romānu “Ienirt”, kuram sekoja turpinājums “Ticēt brīnumainajam” . Kas notiek grāmatas galvenā varoņa Cēzara dzīvē pēc mīļotās Pasas nāves? Kā atrast dzīves jēgu, sniegt drošas un laimīgas bērnības pamatus dēlam? Kā saglabāt mīlestību? Pārsteidzoši, taču 21. gadsimta intelektuālis atgriežas pie antīkās pasaules un savas bērnības drošības, lai gūtu sirdsmieru un apzinātos savu sūtību. Onodibio rada trāpīgas mūsdienu dzīves ainas, tās savijot ar senatni, mītiem un varoņiem, kas turpina ietekmēt tehnoloģiju un vientulības pārņemto sabiedrību.

Šķietami naivs, tomēr patiess, joprojām aktuāls un paša būtiskākā apkopojošs darbs par tēmu, kuras noslēpumu vēlas uzzināt vairums cilvēku jau kopš seniem laikiem, – kā likt darbam, pūlēm un centībai atmaksāties, kā nopelnīt pietiekami vai kā nopelnīt vairāk, kā dzīvot labāk, kā padarīt savu un apkārtējo dzīvi ērtāku, kā parūpēties, lai komfortabli dzīvotu ne tikai brīdī, kad saņem atalgojumu par padarītu darbu, bet nodrošinātu sev vēlamo komfortu visu mūžu. Pamācošu stāstu veidā autors Džordžs Semjuels Klāsons darbā “Bagātākais vīrs Babilonijā” apraksta turīgu cilvēku piedzīvotā epizodes, gan ilustrējot raksturīgākās pieļautās kļūdas, gan piedāvājot praktiski gatavas “receptes”, kā gudras un saprātīgas rīcības rezultātā tikt pie pārticības un pelnīt tā, lai cilvēks (un tādējādi arī visa nācija) varētu būt laimīgs, jo, kā raksta autors, “vēlēšanās būt laimīgam ir universāla”. Arī mūsdienās.

Egīla Ventera ārkārtīgi meistarīgi uzrakstītais daudzslāņainais darbs Atlantīda, kāda tā ir lasītājam atklājas pamazām. Vai romāns ir par kādu sen eksistējošu valsti uz nu jau nogrimušas salas okeānā vai par Atlantīdu, kura ir ikvienā no mums, – to, izmantojot autora uzburtos nelielos notikumu un teksta puzles gabalus, katrs lasītājs atklās sev pats, īsti pat nemanot. Darbs, kas pārsteidz ar īsajos tekstos ietvertā vēstījuma apjomu.  

Frānsisa Hārdinga savā darbā “Melu koks” stāsta par pusaudzi Feitu Sanderliju, kas ir dzimusi zinātniece. Viņai patīk pētīt, analizēt un eksperimentēt, un viņa nebaidās no nekā. Diemžēl dzimusi viņa ir nepareizā laikā – 19. gadsimta vidū, kad nevienam ne prātā nenāca, ka sievietes varētu uzdrīkstēties būt pamanāmas. Kad mīklainos apstākļos nomirst Feitas tēvs, viņa par spīti visam apņemas izzināt, kā un kāpēc tas notika. Meitene atrod mītisku melu koku un sāk ar to sadarboties –  baro koku ar meliem, bet koks pretī sniedz vīziju, kas palīdz atklāt patiesību. Meli kļūst arvien postošāki, kas liek šaubīties, vai patiesība ir tā vērta.

Nīls Geimens grāmatā “Skandināvu mitoloģija” piedāvā savdabīgu, svaigu un oriģinālu skatījumu uz sarežģīto skandināvu mītu pasauli. Geimenam izdodas aktualizēt un atdzīvināt mūžsenos mītu varoņus, viņa Odins, Tors un īpaši Lokijs ir īsti, reāli, šķiet, kaut kur jau satikti un ļoti cilvēciski. Dievi cīnās, iekāro, ienīst, apskauž un filigrāni apmuļķo cits citu, reizēm Geimens viltīgi, it kā nejauši garāmejot, dod mājienu, ka dievi spēlē sen iepriekš izplānotas un pašiem zināmas lomas, jo pat dievi nespēj mainīt likteni.  Viss viemēr sāksies ar leģendāro deviņu pasauļu radīšanu, un viss vienmēr beigsies ar dievu mijkrēsli – ragnarjoku. Un sāksies vēlreiz no jauna.

Ir cilvēki, kuri ir kļuvuši par mītiem (dažkārt jau savas dzīves laikā), viens no tiem noteikti ir komponists Rihards Vāgners. Vāgners ļoti cienīja mītus, radīja tos un, protams, pats kļuva par mītu. Kādā bīstamā dzīves situācijā ne velti Vāgners esot teicis: “Par mani neuztraucieties, es esmu nemirstīgs!” Grāmatā “Vāgners. Dzīvesstāsts” autors Žaks De Dekērs skrupulozi atklāj komponista dzīves apstākļus, uzmanību pievēršot ne tikai Vāgnera dzīvei un daiļradei, bet arī viņa draugiem un ienaidniekiem, tā laika vēsturiskajiem apstākļiem un politiskajām intrigām. Šķiet, ka Vāgneram apkārt mutuļo apvērsumu, revolūciju un skandālu vētra, taču viņš gluži neticami spēj ne tikai nenogrimt, bet gan traukties pāri viļņiem uz priekšu. Nemierīgs ir viņa laiks, un arī pats Vāgners ir nemiera pilns – tāpat kā viņa radītā mūzika.

Šos sešus darbus aicinām iegādāties e-formātā Zvaigzne ABC mājaslapā no 1. februāra līdz 28. februārim ar 50 % atlaidi. Katru dienu Zvaigzne ABC e-grāmatu sociālajos kontos  Twitter  un  Instagram  iespējams izlasīt citātu no kādas akcijas e-grāmatas. Baudīsim februāri kopā ar mītiem un leģendām!

Lūdzam ņemt vērā, ka Kindle lasītāji var lejupielādēt ePub e-grāmatu arī Kindle mobi formātā savā Zvaigzne ABC pirkumu kontā.